Nová Dacia Spring, prvá čisto elektrická

Sobota, 03 apríl 2021

Prvá elektrická Dacia s modelovým označením Spring má vykročené na európsky trh. Je sto percent elektrická, štvormiestna, s dojazdom 230 kilometrov, v mestskom cykle dokonca 305 kilometrov. S Daciou Spring sa elektromobilita má podľa výrobcu stať dostupnejšia pre všetkých.

1-dacia-spring

Dacia Spring je mestský crossover s dĺžkou 3,73 metra, šírkou 1,62 metra výškou 1,51 metra a rázvorom 2,42 metra. Má v nej byť dostatok priestoru pre štyroch dospelých a ich batožiny.

Vzadu pod vekom batožinového priestoru je veľký priestor pre batožiny so solídnym objemom 300 litrov spolu s priestorom, kde môže byť uložené rezervné koleso. Po sklopení operadiel zadných sedadiel sa priestor pre batožiny zväčší na rovných 600 litrov.

Už v druhej polovici mesiaca apríl si budú môcť slovenskí zákazníci objednať tento nový elektrický automobil rumunskej automobilky, pretože aj slovenskí predajcovia spustia predobjednávky na prvý elektromobil z dielne Dacia.

Nové štvormiestne vozidlo prezentuje model Spring ako automobil s asertívnym dizajnom a kompaktnými rozmermi. Zaujmú na ňom charakteristické LED svetlomety, zvýšená svetlá výška, robustné predné a zadné nárazníky, ochrana podbehov a strešné lišty, ktoré Dacii Spring dodávajú vzhľad SUV.

Dacia Spring je vybavená elektromotorom s výkonom 33 kW, ktorý ponúka dostatok dynamiky pre absolútne plynulú jazdu. Vďaka akumulátorom s kapacitou 27,4 kWh je dojazd v mestskom cykle WLTP až 305 km a v kombinovanom cykle 230 km. Na akumulátory je záruka osem rokov alebo 120 000 kilometrov.

Autor: J. Goldberger
Foto: Dacia
Pridať komentár
Bleskovky
VW-Slovakia
Volkswagen Slovakia avizuje v tejto náročnej koronavírusovej situácii sto voľných pracovných miest. Nových zamestnancov hľadá na montážne linky vozidiel pre svoj výrobný závod v Devínskej Novej Vsi. Dopyt po nových zamestnancoch súvisí s dynamickým vývojom výrobného plánu, ktorý je podmienený aktuálnym nárastom dopytu nových automobilov na svetových trhoch. Volkswagen Slovakia tak potvrdzuje pozíciu podniku ako stabilného a spoľahlivého zamestnávateľa, v ktorom vyše 40 % zamestnancov pracuje nepretržite viac ako 10 rokov. V horizonte najbližších rokov očakáva podnik v súvislosti s príchodom nových generácií modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb vytvorenie ďalších približne dvetisíc nových pracovných miest.
1-Eli-Tomac
Pneumatiky Dunlop Geomax MX53 pre motokros dostali ocenenie Výrobok roka 2020. Po rozsiahlom testovaní je to výraz uznania za ich úžitkové vlastností a dlhú životnosť. Testy organizoval špecializovaný Cross Magazin. Ocenenie sa motokrosovým pneumatikám dostalo za vlastnosti na stredne tvrdom až tvrdom teréne a za životnosť, ktorú preukázali v testoch. Dunlop Geomax MX53 nielen že predstavujú pokrok v porovnaní s predchádzajúcou generáciou Geomax MX52, ale sú kompromis medzi úžitkovými vlastnosťami a dlhou životnosťou. Pneumatikám Dunlop Geomax dôverujú poprední motocykloví výrobcovia, ktorí ich používajú na prvotnú výbavu svojich motocyklov, ale aj víťazní jazdci a tímy z majstrovstiev sveta v motokrose MXGP a Monster Energy Supercross.
Enyaq-iV
V rozvoji eMobility urobila česká automobilka Škoda na Slovensku ďalší krok, keď po predstavení svojich plug-in hybridných modelov Superb iV, Octavia iV a plne elektrických modelov Citigo iV a Enyaq iV dáva do predaja aj domáce nabíjacie stanice, tzv. wallboxy. Sú dostupné v troch variantoch s maximálnou rýchlosťou nabíjania 11 kW/h a možno ich kúpiť v sieti autorizovaných predajcov značky Škoda. Súčasne automobilka pripravuje riešenie nazvané MyŠkoda Powerpass, vďaka ktorému bude možné nabíjať elektromobil kdekoľvek v Európe s čipovou kartou. Na Slovensku bude dostupná po príchode modelu Enyaq iV. Automobilka vybuduje tiež vlastné nabíjacie stanice v sieti autorizovaných predajcov a chce dať druhý život použitým batériám z elektromobilov.