Nová Honda CB125F ľahšia i úspornejšia

Piatok, 25 september 2020

Honda inovovala model CB125F a vstupuje ním do roku 2021. Nový model je určený predovšetkým pre mladých a začínajúcich jazdcov, vyznačuje sa mimoriadne nízkou spotrebou paliva a zachováva si jazdné výkony predchodcu.

1-Honda-CB125F

Nový stroj je oproti súčasnému modelu o 11 kg ľahší. Jeho motor s technológiou znižovania trenia eSP (enhanced Smart Power) sa vyznačuje mimoriadne nízkou spotrebou paliva pri zachovaní jazdných výkonov a po novom je vybavený štartérom kombinovaným s alternátorom (ACG).

K novému vzhľadu modelu CB125F prispieva kapotáž so štylistickými rysmi väčších súrodencov radu CB a vo výbave má teraz LED svetlomet, stredový stojan a digitálny prístrojový panel s indikátorom úspornej jazdy Eco.

Motocykel s objemom 125 cm3 pre začínajúcich jazdcov je predovšetkým mnohostranný. Predstavuje tiež najekonomickejší spôsob cestovania, a to tak z pohľadu obstarávacej ceny ako aj z prevádzkových nákladov. Je to motocykel odolný, ľahko ovládateľný a úsporný.

Pre mnohých je motocykel s objemom 125 cm3 začiatkom ich motocyklového dobrodružstva ako prvý naozajstný motocykel. Svojmu majiteľovi poskytovať všetko čo od motocykla požadujú a očakávajú. Honda CB125F je ľahko ovládateľný motocykel, kvalitou spracovaný a s atraktívnym vzhľadom.

Nový model Honda CB125F má vzduchom chladený motor s technológiou eSP vyrábaný v továrni firmy Honda v Taliansku. Jednovalcový dvojventilový motor s rozvodom SOHC spĺňa požiadavky emisnej normy Euro5. Má prepracovaný rám a svojim štýlom odkazuje na väčších súrodencov hondy. LED svetlomet a nový digitálny prístrojový panel zdôrazňujú celkovú jeho kvalitu.

Nový motor už so spomínanou technológiou enhanced Smart Power (eSP) sa vyznačuje o 27 % nižšou spotrebou paliva bez toho, aby došlo k zníženiu výkonu. Nová je technológia znižovania trenia aj vďaka ihlovým ložiskám. Štartér je kombinovaný s alternátorom a dodáva motoru potrebnú energiu. Vďaka týmto riešeniam je motor o 7 kg ľahší. Motocykel má päťstupňovú prevodovku a zapuzdrenú reťaz stáleho prevodu.

Maximálny výkon motora 8 kW/11k je k dispozícii pri 7500 otáčok. Spotreba paliva sa znížila z pôvodných 2 l/100 km na 1,5 l/100 km, čo pri 11-litrovej nádrži predstavuje dojazd okolo 800 km.

Nový rám z oceľových rúrok je oproti predchodcovi o 1,7 kg ľahší. Dva zadné tlmiče disponujú funkciou nastavenia predpätia. Pohotovostná hmotnosť je 117 kg, čo je oproti predchádzajúcemu modelu zníženie o 11 kilogramov.

Honda CB125F pre rok 2021 bude k dispozícii vo farebných vyhotoveniach červená Splendor Red, biela perleťová Pearl Cool White a čierna.

1-Honda-CB125F 2-Honda-CB125F 3-Honda-CB125F
Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
VW-Slovakia
Volkswagen Slovakia avizuje v tejto náročnej koronavírusovej situácii sto voľných pracovných miest. Nových zamestnancov hľadá na montážne linky vozidiel pre svoj výrobný závod v Devínskej Novej Vsi. Dopyt po nových zamestnancoch súvisí s dynamickým vývojom výrobného plánu, ktorý je podmienený aktuálnym nárastom dopytu nových automobilov na svetových trhoch. Volkswagen Slovakia tak potvrdzuje pozíciu podniku ako stabilného a spoľahlivého zamestnávateľa, v ktorom vyše 40 % zamestnancov pracuje nepretržite viac ako 10 rokov. V horizonte najbližších rokov očakáva podnik v súvislosti s príchodom nových generácií modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb vytvorenie ďalších približne dvetisíc nových pracovných miest.
1-Eli-Tomac
Pneumatiky Dunlop Geomax MX53 pre motokros dostali ocenenie Výrobok roka 2020. Po rozsiahlom testovaní je to výraz uznania za ich úžitkové vlastností a dlhú životnosť. Testy organizoval špecializovaný Cross Magazin. Ocenenie sa motokrosovým pneumatikám dostalo za vlastnosti na stredne tvrdom až tvrdom teréne a za životnosť, ktorú preukázali v testoch. Dunlop Geomax MX53 nielen že predstavujú pokrok v porovnaní s predchádzajúcou generáciou Geomax MX52, ale sú kompromis medzi úžitkovými vlastnosťami a dlhou životnosťou. Pneumatikám Dunlop Geomax dôverujú poprední motocykloví výrobcovia, ktorí ich používajú na prvotnú výbavu svojich motocyklov, ale aj víťazní jazdci a tímy z majstrovstiev sveta v motokrose MXGP a Monster Energy Supercross.
Enyaq-iV
V rozvoji eMobility urobila česká automobilka Škoda na Slovensku ďalší krok, keď po predstavení svojich plug-in hybridných modelov Superb iV, Octavia iV a plne elektrických modelov Citigo iV a Enyaq iV dáva do predaja aj domáce nabíjacie stanice, tzv. wallboxy. Sú dostupné v troch variantoch s maximálnou rýchlosťou nabíjania 11 kW/h a možno ich kúpiť v sieti autorizovaných predajcov značky Škoda. Súčasne automobilka pripravuje riešenie nazvané MyŠkoda Powerpass, vďaka ktorému bude možné nabíjať elektromobil kdekoľvek v Európe s čipovou kartou. Na Slovensku bude dostupná po príchode modelu Enyaq iV. Automobilka vybuduje tiež vlastné nabíjacie stanice v sieti autorizovaných predajcov a chce dať druhý život použitým batériám z elektromobilov.