Nová Honda Jazz oficiálne predstavená

Streda, 23 október 2019

Očakávanie oficiálne odhalenie nového produkčného modelu Honda Jazz je tu. Má po prvý raz hybridnú pohonnú jednotku, je postavená s dôrazom na špičkový komfort a priestor, ktorými je Jazz známy, výnimočnou jazdnou dynamikou, novými technológiami a bezpečnostnými systémami.

Honda-Jazz
Hybridná Honda Jazz e:PHV je krokom japonskej automobilky k plne elektrifikovaným modelom značky

Honda odhalila úplne nový Jazz, ktorý je po prvýkrát štandardne vybavený dvojmotorovou hybridnou pohonnou jednotkou. Je úplne novou generáciou hatchbacku segmentu B.

Efektivita a výkonnosť hybridného pohonu posunú Hondu k splneniu ambície dosiahnuť do roku 2022, aby všetky európske modely boli vybavené elektrifikovaným hnacím ústrojenstvom.

Nová generácia Jazzu bude prvým modelom značky Honda v Európe, ktorý bude niesť nový znak hnacieho ústrojenstva e:HEV. Toto je prvý prípad, keď Honda použila značku "e:Technology", ktorou sa budú označovať všetky budúce elektrifikované produkty značky.

Bude aj variant Crosstar

Honda pracuje aj na ďalšom rozšírení modelového radu Jazz. Bude ním nový variant Crosstar určený pre ľudí, ktorým sa páči dizajn štýlu crossover. Nový Crosstar sa bude dodávať s rovnakým hybridným hnacím ústrojenstvom ako Jazz a interiérovými funkciami ako štandardný model. Bude mať však zvýšenú svetlú výšku, jedinečný dizajn prednej mriežky, vode odolné čalúnenie a integrované strešné nosníky.

Nový minimalistický čistý dizajn

Hatchback novej generácie segmentu B od Hondy predstavuje evolúciu v okamžite rozpoznateľnej siluete MPV Jazz. Filozofia plynulého čistého dizajnu, ktorá bude definovať budúce modely Hondy, pokračuje v kľúčových konceptoch funkčnosti a krásy, ktorá sa najprv objavila v automobile Honda e.

Vďaka novým konštrukčným technológiám má predný stĺpik len polovičnú šírku oproti predchádzajúcemu modelu, čím sa zlepšil horizontálny výhľad dopredu. Štíhla konštrukcia predného stĺpika je umožnená výrazne zlepšenou torznou tuhosťou a novými konštrukčnými technológiami, ktoré energiu nárazu posúvajú smerom k prednému svetlu a stĺpikom dverí.

Rázne línie boku automobilu sa vyznačujú sviežou jednoduchosťou tvaru. Ostrejšie, vertikálnejšie línie vo výške pliec zvýrazňujú zadný blatník a podbehy a posilňujú širší postoj automobilu a pocit stability. Dizajn zadnej časti automobilu odzrkadľuje čisté línie vpredu a vyznačuje sa novými horizontálnymi združenými svetlami a samostatným strešným spojlerom.

Vynikajúce vlastnosti hybridného e:HEV

Doteraz prvýkrát sa bude Jazz v Európe predávať len s pokročilým dvojmotorovým hybridným hnacím ústrojenstvom, ktoré poskytuje výnimočnú zmes silných a výkonných jazdných vlastností a pôsobivej spotreby paliva. Tento systém je vyvinutý špeciálne pre Jazz a poskytuje hladký a priamy pocit z jazdy s dobrou odozvou.

Nová intuitívna konektivita

Intuitívna technológia informačno-zábavného systému so zabudovanou konektivitou a prístupovým bodom WiFi zabezpečuje, aby pasažieri mohli ostať v spojení so svojim bežným životom. Nové rozhranie s dotykovou LED obrazovkou sa vyznačuje podobným štýlom ovládania ako smartfóny, potiahnutím sa dá prechádzať naposledy použitými aplikáciami a zoznamom médií. Komplexný balík zabudovaných aplikácií sa môže doplniť plynulým zrkadlením smartfónov prostredníctvom zabudovaných systémov Android Auto a Apple CarPlay, ktoré sú pre cestujúcich v Jazze prvýkrát dostupné prostredníctvom bezdrôtového pripojenia.

Interiér: kvalita a komfort

Kvalita interiéru nového Jazzu poskytuje úroveň komfortu a priestrannosti, ktorá je v segmente B bezkonkurenčná. Moderné usporiadanie interiéru je doplnený prehľadným, jednoducho používaným prístrojovým panelom. Aj široká lakťová opierka na stredovej konzole odzrkadľuje špecifikácie interiéru vyššieho segmentu automobilov.

Nové širšie predné sedadlá stabilizujú telá cestujúcich a vyznačujú sa výstužnou konštrukciou, ktorá nahrádza predtým použité pružiny, čím sa zabraňuje únave pri dlhých jazdách. Aj zlepšená konštrukcia zadného sedadla a hrubšie zadné sedadlo poskytujú cestujúcim väčší komfort.

Konštrukcia predného stĺpika zlepšuje horizontálny výhľad cestujúcich a množstvo prirodzeného svetla, prenikajúceho cez široké čelné sklo a predné bočné sklá, slúži na zvýšenie pocitu priestrannosti kabíny.

Bezkonkurenčne priestranný interiér

Nový Jazz si zachováva špičkovú úroveň priestrannosti interiéru, ktorá bola puncom predchádzajúcej generácie. Kľúčom v maximalizácii priestoru v kabíne je umiestnenie palivovej nádrže v strede rámu pod prednými sedadlami, čo je v tejto triede jedinečné. Vďaka tomu si Jazz mohol zachovať výnimočne univerzálne zadné sedadlá Magic Seats, ktoré v závislosti od požadovaného priestoru pre náklad ponúkajú možnosti fold-flat alebo flip-up.

Komplexný balík bezpečnostných funkcií

Nový Jazz má najkomplexnejší balík pokročilých bezpečnostných funkcií a pomôcok pre vodiča vo svojej triede. Rozsah technológie Honda Sensing je zdokonalený o novú širšiu kameru s vysokým rozlíšením, ktorá nahrádza predchádzajúcu zostavu kamery s radarom. Vďaka tomu sa zlepšilo povedomie o okolí vozidla vrátane rozpoznania okrajov bez obrubníkov alebo označení krajnice.

Brzdový systém na zmiernenie následkov kolízie (CMBS) je vylepšený o detekciu chodcov a cyklistov v prípade chýbajúceho pouličného osvetlenia v noci a teraz použije brzdy, ak blížiace sa vozidlá pretínajú dráhu vozidla alebo do nej zatáčajú. Nový kamerový systém umožňuje adaptívnemu tempomatu (ACC) sledovať aj premávku pri nízkych rýchlostiach v zápchach a zapnutím systému na kontrolu neželaného opustenia jazdného pruhu v meste alebo na vidieckych cestách, ako aj na viacprúdových diaľniciach, čím zvyšuje bezpečnosť vo viacerých situáciách.

Začiatok predaja novej generácie Hondy Jazz na európskych trhoch je naplánovaný na leto 2020.

Autor: J. Goldberger a Honda
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.