Nová Honda Jazz: Vyššia bezpečnosť a nový stredný airbag

Streda, 06 máj 2020

Nová Honda Jazz štvrtej generácie sa predstavila na jeseň minulého roka a teraz Japonci informujú o jej novom komplexnom bezpečnostnom balíku.

1-Honda-Jazz

Nový Jazz má aj naďalej prvky menšieho MPV a vo svojej štvrtej generácii prichádza do Európy výhradne v hybridnej verzii, ktorá kombinuje benzínový motor s objemom 1,5 litra a dva elektromotory. Podobné hybridné ústrojenstvo má aj model CR-V. Systémový výkon novej Honda Jazz je 80 kW, čo je 109 koní.

V oblasti bezpečnosti cestujúcich predstavuje Jazz ako prvý z modelov tejto značky v Európe a prvý model vo svojej triede na trhu, ktorý je sériovo vybavený novou technológiou predného stredného airbagu. Táto novozavedená funkcia pasívnej bezpečnosti je len jedným z prvkov komplexného balíka bezpečnostných prvkov a asistentov pre úplne nový Jazz, čím ďalej posilňuje povesť vozidla ako jedného z najbezpečnejších v Európe.

Nová technológia je súčasťou úprav, ktoré znižujú pravdepodobnosť poranení hlavy a hrudníka cestujúcich v prípade bočného nárazu. Systém airbagov je doplnený pasívnymi a aktívnymi systémami a je len jedným z prvkov komplexného balíka bezpečnostných prvkov a asistentov a súčasťou systému asistentov Honda Sensung.

Nový predný stredný airbag v prípade bočného nárazu spolupracuje s ďalšími dvomi funkciami: predpínače bezpečnostných pásov vodiča aj spolujazdca majú zredukovať ich bočný pohyb, čo môže znížiť zranenie hlavy o 85 % v prípade cestujúcich na bližšej strane, a o 98 % v prípade cestujúcich na vzdialenejšej strane.

Vylepšenie nového modelu Jazz sa vzťahuje aj na systém airbagov na zadných sedadlách i-side Airbag System. Tento jedinečný airbag s dvojitou štruktúrou nainštalovaný na zadnom sedadle sa aktivuje na ochranu cestujúcich na zadných sedadlách pred nárazmi do dverí a stĺpika C v prípade bočného nárazu.

Takeki Tanaka, vedúci viacerých projektov spoločnosti Honda: "Jazz najnovšej generácie sme prepracovali úplne od základov. Začlenili sme nové konštrukčné technológie a najnovšie prvky pasívnej bezpečnosti tak, aby sme poskytli mimoriadnu ochranu pred všetkými druhmi nehôd. Teraz sme si istí, že úplne nový Jazz zostáva jedným z najbezpečnejších automobilov vo svojej triede."

1-Honda-Jazz 2-Honda-Jazz 3-Honda-Jazz
Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.