Nová Honda Jazz: Vyššia bezpečnosť a nový stredný airbag

Streda, 06 máj 2020

Nová Honda Jazz štvrtej generácie sa predstavila na jeseň minulého roka a teraz Japonci informujú o jej novom komplexnom bezpečnostnom balíku.

1-Honda-Jazz

Nový Jazz má aj naďalej prvky menšieho MPV a vo svojej štvrtej generácii prichádza do Európy výhradne v hybridnej verzii, ktorá kombinuje benzínový motor s objemom 1,5 litra a dva elektromotory. Podobné hybridné ústrojenstvo má aj model CR-V. Systémový výkon novej Honda Jazz je 80 kW, čo je 109 koní.

V oblasti bezpečnosti cestujúcich predstavuje Jazz ako prvý z modelov tejto značky v Európe a prvý model vo svojej triede na trhu, ktorý je sériovo vybavený novou technológiou predného stredného airbagu. Táto novozavedená funkcia pasívnej bezpečnosti je len jedným z prvkov komplexného balíka bezpečnostných prvkov a asistentov pre úplne nový Jazz, čím ďalej posilňuje povesť vozidla ako jedného z najbezpečnejších v Európe.

Nová technológia je súčasťou úprav, ktoré znižujú pravdepodobnosť poranení hlavy a hrudníka cestujúcich v prípade bočného nárazu. Systém airbagov je doplnený pasívnymi a aktívnymi systémami a je len jedným z prvkov komplexného balíka bezpečnostných prvkov a asistentov a súčasťou systému asistentov Honda Sensung.

Nový predný stredný airbag v prípade bočného nárazu spolupracuje s ďalšími dvomi funkciami: predpínače bezpečnostných pásov vodiča aj spolujazdca majú zredukovať ich bočný pohyb, čo môže znížiť zranenie hlavy o 85 % v prípade cestujúcich na bližšej strane, a o 98 % v prípade cestujúcich na vzdialenejšej strane.

Vylepšenie nového modelu Jazz sa vzťahuje aj na systém airbagov na zadných sedadlách i-side Airbag System. Tento jedinečný airbag s dvojitou štruktúrou nainštalovaný na zadnom sedadle sa aktivuje na ochranu cestujúcich na zadných sedadlách pred nárazmi do dverí a stĺpika C v prípade bočného nárazu.

Takeki Tanaka, vedúci viacerých projektov spoločnosti Honda: "Jazz najnovšej generácie sme prepracovali úplne od základov. Začlenili sme nové konštrukčné technológie a najnovšie prvky pasívnej bezpečnosti tak, aby sme poskytli mimoriadnu ochranu pred všetkými druhmi nehôd. Teraz sme si istí, že úplne nový Jazz zostáva jedným z najbezpečnejších automobilov vo svojej triede."

1-Honda-Jazz 2-Honda-Jazz 3-Honda-Jazz
Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
Toyota-C-HR
Francúzska vláda si dala za cieľ programom nazvaným Prime à la conversion podporiť výmenu staršieho a menej ekologického automobilu za model s nižšími emisiami. Program sa vzťahuje na elektromobily a plug-in hybridy, ako aj na hybridy, ktoré nie sú nabíjané zo zásuvky, na ktoré je dotácia vyššia. Výška bonusu je 3000 eur na spaľovacie alebo hybridné auto s emisiami CO2 nižšími ako 137 g/km a 5000 eur na elektromobil alebo plug-in hybrid. Nastaveným podmienkam štátnej subvencie vyhovuje až 98 % áut japonskej značky Toyota. Dotáciu na zošrotovanie starého auta možno získať pri kúpe nového aj jazdeného vozidla.
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.