Nová Kia Sportage sa v Žiline už mesiac vyrába

Utorok, 30 november 2021

Podklady o novom modeli Kia Spartage a spustení jej sériovej výroby, ktoré sa uskutočnilo druhý novembrový deň tohto roku, uviazli v našej redakcii asi tak, ako keď stojíme v kolóne áut, ktorá sa prakticky nehýbe. Teraz sme už z kolóny von, a tak mnoho z toho, čo o novom Sportage vieme, teraz s nejakým tým oneskorením sprostredkujeme.

kia-sportage

Vo výrobnom závode kórejskej automobilky v Žiline spustila Kia výrobu piatej generácie modelu Sportage. Slovensko je tak domovom nového modelu Sportage už štvrtej generácie, keďže aj tri predchádzajúce žiadaného modelu SUV sa vyrábali žilinskom závode Kia.

Nový Sportage je postavený na novej architektúre, kombinuje elegantný, ale robustný a moderný dizajn exteriéru so špičkovým prémiovým interiérom s integrovaným zakriveným displejom, ktorý obsahuje najnovšie technológie konektivity.

V závode Kia v Žiline sa vyrábali aj tri predchádzajúce generácie modelu Sportage, počnúc druhou v roku 2006. Odvtedy sa na Slovensku vyrobilo približne dva milióny tohto modelu: Z nich bolo 104 500 druhej generácie, 797 500 generácie tretej a viac ako milión končiaceho modelu. Ten sa začal vyrábať koncom roku 2015.

Od začiatku novembra žilinská automobilka Kia už sériovo vyrába nový model kompaktného SUV Sportage piatej generácie. Piata generácia rozšíri modelovú ponuku aj o plug-in hybridný model, ten však príde až v priebehu roku 2022.

Ďalšími novinkami nového modelu Sportage bude, že tento model sa po prvý raz prispôsobí európskej klientele. Nový model pre Európu sa bude mierne líšiť od modelu pre globálne trhy, teda modelu pre ostatný svet. Aj keď navonok sa líšiť príliš nebudú. Nový Sportage pre európske trhy je dlhý 4515 mm a rázvor meria 4515 mm, pre globálne trhy (doteraz sa Sportage vyrábal aj v Číne i Južnej Kórei) je dĺžka Sportage 4660 mm a rázvor má 2775 mm..

Okrem štandardných modelov nového Sportage s pohonom predných kolies sa na Slovensku budú vyrábať aj varianty s pohonom všetkých kolies, ale aj variant GT-Line. Model Sportage vo výbave GT-Line bude k dispozícii aj s čiernou strechou, ktorá zvýrazňuje športový profil vozidla a dynamicky sa zvažujúci C-stĺpik.

Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
Predajcovia jazdených vozidiel sieti spoločnosti Aures – AAA Auto, Mototechna a Auto Diskont, ponúkajú rozsiahlejšie zľavy na automobily zo svojej ponuky. Letné zľavy sa týkajú takmer polovice ponúkaných vozidiel a dosahujú celkový objem šesťstotisíc eur. Zľavy sú reakciou na rast cien a na stagnáciu predaja v poslednom období. Snahou je podporiť trend spomaľovania rastu cien jazdených áut, preto pripravili väčšiu zľavovú akciu. Z celkovej ponuky 3500 vozidiel zlacnilo 1500 áut.
Bulik-Aragon
Piate preteky motocyklových majstrovstiev Španielska ESBK sa konali na okruhu Motorland v Aragónsku a zúčastnil sa ich aj 15-ročný slovenský jazdec Michal Búlik. Jazdil v triede Stock 600 v českom tíme New2 Project. V kvalifikácii si v početnom pretekárskom poli počínal veľmi dobre a obsadil pekné 14. miesto. V prvých pretekoch prešiel cieľom na celkovom jedenástom mieste a vo svojej triede Stock bol štvrtý. V druhých pretekoch došlo v piatej zákrute ku kolízii a pádu niekoľkých jazdcov pred ním, vyhnúť sa im už nedokázal, skončil v hromadnom páde a preteky nedokončil.
Bulik-Aragon
Piate preteky motocyklových majstrovstiev Španielska ESBK sa konali na okruhu Motorland v Aragónsku a zúčastnil sa ich aj 15-ročný slovenský jazdec Michal Búlik. Jazdil v triede Stock 600 v českom tíme New2 Project. V kvalifikácii si v početnom pretekárskom poli počínal veľmi dobre a obsadil pekné 14. miesto. V prvých pretekoch prešiel cieľom na celkovom jedenástom mieste a a vo svojej triede Stock bol štvrtý. V druhých pretekoch došlo v piatej zákrute ku kolízii a pádu niekoľkých jazdcov pred ním, vyhnúť sa im už nedokázal, skončil v hromadnom páde a preteky nedokončil.