Nové kupé Mercedes-Benz CLE: Kríženec plný komfortu

Sobota, 05 august 2023

Nemecký Mercedes-Benz zamieril na nový samostatný konštrukčný rad a cieli vo svojej stratégii k športovo-elegantným modelom. Je ním nové CLE kupé, ktoré využíva koncepčné a technické inovácie triedy C a triedy E.

1-mercedes-cle
Mercedes-Benz CLE kupé spája v sebe benefity dvoch tried

Pri novom dvojdverovom modeli s výrazným dizajnom a exkluzívnymi prvkami komfortnej výbavy sa v mercedese zamerali na to, aby sa dosiahla čo najväčšia individualizácia a suverénne športové hodnoty jazdného výkonu, avšak novou cestou.

Ikonickému dizajnu pristane dlhý rázvor, ďaleko vpredu umiestnený a výrazne sklonený stĺpik A, krátky predný a o málo dlhší zadný previs karosérie a veľké kolesá. Tento atletický vzhľad spolu s úzkymi LED svetlometmi a novou maskou chladiča sa postarali o elegantný vzhľadový prejav. K tomu delené zadné svetlá s LED grafikou zaujmú trojrozmerným stvárnením.

Aj keď ide o dvojdverové kupé, jeho dĺžka 4850 milimetrov, šírka 1860 milimetrov a výška 1428 milimetrov ho pasujú za najväčšie kupé v segmente strednej triedy. Nové CLE kupé má oproti kupé triedy C predĺžený rázvor o 25 milimetrov a cestujúci vzadu majú viac priestoru o 10 milimetrov nad hlavou, o 19 milimetrov v oblasti pliec a o 72 milimetrov na kolená. Batožinový priestor sa zväčšil o 60 litrov.

V interiéri upúta voľne stojaci 12,3-palcový plne digitálny združený displej a 11,9-palcový centrálny displej orientovaný na vodiča. Významným prvkom výbavy sú predné sedadlá s integrálnym športovým dizajnom.

Nové CLE kupé preberá z novej triedy E tretiu generáciu infotainmentu MBUX a je najinteligentnejším kupé s trojcípou hviezdou. Ponúka mimoriadne interaktívnu zábavu a novú úroveň individuálneho prispôsobenia s automatizovanými komfortnými funkciami.

Mercedes-Benz CLE kupé má všetky motory s pomocným hybridným pohonom s integrovaným štartovacím generátorom a 48-voltovým elektrickým systémom. Na výber sú štvorvalcové agregáty a najvýkonnejším hnacím je 3,0-litrový benzínový radový šesťvalec z modelu Mercedes-Benz CLE 450 4MATIC s výkonom 280 kW/381 k.

O potešenie z jazdy sa stará na prianie dodávaný systém Dynamické ovládanie pohybu karosérie s kontinuálne nastaviteľným tlmením na prednej aj na zadnej náprave v kombinácii s riadením zadnej nápravy.

CLE kupé s pohonom zadných kolies tak má napriek väčším rozmerom vozidla menší priemer otáčania ako kupé triedy C.

Asistenčné jazdné systémy ponúkajú podporu závislú od konkrétnej situácie a súčasne znamenajú vyššiu bezpečnosť pri jazde. Sériová výbava zahŕňa systémy Attention Assist, aktívny asistent brzdenia a aktívny asistent udržiavania v jazdnom pruhu. Súčasťou výbavy je aj asistent sledovania povolenej rýchlosti a parkovací balík s cúvacou kamerou.

Uvedenie modelu CLE kupé na európsky trh sa začne v novembri. V budúcom roku bude nasledovať CLE kabriolet pre vyznávačov jazdy bez strechy nad hlavou. Nový konštrukčný rad znamená, že automobilka plní priania mnohých zákazníkov tak v segmente triedy C ako aj triedy E.

1-mercedes-cle 2-mercedes-cle 3-mercedes-cle
Autor: J. Goldberger, Zdroj: Mercedes-Benz
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring