Nový elektrický Mini Cooper

Nedeľa, 07 máj 2023

Piata generácia 3-dverového Mini prichádza s plne elektrickým pohonom a pokračuje v písaní úspešného príbehu legendárneho britsko-nemeckého minivozidla. Nový Mini Cooper Electric stelesňuje budúcnosť zábavy z jazdy s čisto elektrickým pohonom.

mini-cooper

S modelom Mini Cooper Electric prichádza ďalšia generácia rodiny Mini. Nová edícia ikonického modelového radu Mini v 3-dverovom variante sa zameriava na zábavu z elektrickej jazdy a je k dispozícii s dvomi stupňami výkonu. S agilným elektrickým pohonom predstavuje nový Mini Cooper Electric prémiovú mobilitu bez lokálnych emisií.

Plne elektrický Mini Cooper SE sa prvý raz predstavil v roku 2020. O dva roky neskôr sa jeho predaj zvýšil o 25,5 percenta a stal sa najobľúbenejším modelom Mini. V minulom roku sa celosvetovo predalo viac ako 43 000 kusov vozidiel Mini bez lokálnych emisií.

Každé piate Mini využíva elektrický pohon. Pokračujúci úspech pôvodného Mini nedávno potvrdilo výročie výroby miliónteho modelu Mini vo verzii 3-dverové zo súčasnej štvrtej generácie. Plne elektrické Mini si našlo svojho zákazníka už aj v Kanade.

Slabší model Mini Cooper E má výkon 135 kW/184 k, silnejšia verzia Cooper SE sa pýši výkonom 160 kW/218 k. Obe vozidlá zrýchľujú bez oneskorenia a bez prerušenia toku výkonu radením. Lítium-iónová vysokonapäťová batéria modelu Mini Cooper Electric si našla miesto v podlahe auta. Prináša to optimálne rozloženie hmotnosti, nízko položené ťažisko a vyššiu stabilitu a obratnosť.

Batéria v modeli Cooper E má kapacitu 40,7 kWh, verzia Cooper SE 54,2 kWh. To dáva novým modelom predpokladaný dojazd do vzdialenosti od 300 do 400 kilometrov, čím sa rozširuje dojazd pre jazdu v meste aj mimo neho.

Ďalší model, Mini Countryman, sa bude vyrábať od novembra 2023 v závode BMW v Lipsku. Od roku 2024 doplní rodinu Mini model Aceman.

Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring