Nový Lexus NX s novým dizajnom a s plug-in hybridom

Streda, 11 august 2021

Druhá generácia modelu Lexus NX prináša okrem novo smerovaného dizajnu aj celý rad ďalších noviniek. Či už v exteriéri alebo interiéri, v oblasti techniky alebo multimédií, konektivite, ale aj nové pohonné jednotky a po prvý raz aj plug-in hybridný pohon.

1-lexus-nx450h

Prvá generácia modelu luxusnej japonskej značky Lexus prišla na trh v roku 2015, hlavne ako konkurent pre BMW X3 a Audi Q5. Po šiestich rokoch prichádza druhá generácia Lexusu NX už ako výrazne silnejší a v každom smere lepší model ako bol jeho predchodca.

Práve tento nový Lexus NX sa pred nedávnom predstavil v Bratislave a Žiline. Zároveň Lexus spustil na Slovensku u autorizovaných partnerov aj oficiálny predpredaj tejto japonskej novinky.

Úplne nový model NX otvára novú kapitolu spoločnosti Lexus a ohlasuje nové smerovanie v oblasti dizajnu exteriéru aj interiéru, príchod nových pohonných sústav vrátane prvého plug-in hybridu či vylepšenia dynamiky, ktoré prinášajú bohatší zážitok z jazdy.

Vďaka novým pokročilým systémom pohonu plug-in hybrid, ako aj hybrid bez nutnosti dobíjania, je model NX úspornejší a šetrnejší k životnému prostrediu než modely SUV strednej triedy len so zážihovým alebo vznetovým motorom.

Hybrid Lexus bez nutnosti dobíjania, ktorý je výsledkom vyše 15-ročných priekopníckych skúseností v oblasti elektrifikácie, poskytuje modelu NX 350h vyšší výkon a lepšiu akceleráciu, no zároveň aj najnižšiu spotrebu a emisie.

Ponuku vozidiel s elektrifikovaným pohonom rozširuje Lexus o model NX 450h+, ktorý definuje nový štandard pre plug-in hybridy. Pôsobivý je nielen vďaka svojmu dojazdu na akumulátor, výkonu a rýchlej akcelerácii, ale aj vďaka prvotriednej hospodárnosti v hybridnom režime.

Objem batožinového priestoru modelu NX s plug-in hybridným pohonom, ako aj objem palivovej nádrže zostávajú rovnako veľké ako v prípade hybridnej motorizácie.

NX 450h+ prejde v čisto elektrickom režime viac ako 64 kilometrov, a to až do rýchlosti 135 km/h.

Príchod prvých vozidiel zákazníkom sa očakáva koncom tohto roka.

1-lexus-nx450h 2-lexus-nx450h 3-lexus-nx450h
Autor: J. Goldberger
Foto: Lexus
Pridať komentár
Bleskovky
across
Japonská automobilka Suzuki očakáva v účtovnom roku 2021 sedempercentný medziročný nárast konsolidovaných tržieb - na celkových okolo 26,09 miliardy eur. Predpoveď pritom zohľadňuje nejasný výhľad ohľadom pokračovania nedostatku polovodičov. Automobilka predpokladá, že sa jej výdavky na výskum a vývoj medziročne zvýšia o 336,12 milióna eur na 1,46 miliardy eur. Výsledok týchto snažení vidieť aj na Slovensku, napríklad v podobe mildhybridných modelov. Ním je napríklad prvý plug-in hybrid nabíjateľný z bežnej elektrickej zásuvky, športovo-rodinné SUV Suzuki Across s čisto elektrickým dojazdom až 75 kilometrov, s benzínovým štvorvalecom s objemom 2,5 litra a dvomi elektromotormi so systémovým výkonom 225 kW/306 k (0 až 100 km/h za 6 sekúnd, kombinovaná spotreba adekvátna len 1 l/100 km).
maxim-repak
Vo francúzskom Magny Cours sa cez víkend uskutočnilo piate podujatie seriálu Yamaha R3 European Cup ako súčasť podujatí World Superbike. V pretekoch sa predstavil aj 15-ročný Slovák Maxim Repák, ktorý na predchádzajúcich pretekoch v českom Moste bol dvakrát druhý. V prvej jazde doplatil na chybu súpera a po páde z prvého miesta preteky nedokončil. V druhej jazde znovu bojoval v čelnej skupinke. Výsledkom bolo tretie miesto, ktoré ho udržalo v boji o celkové víťazstvo v seriáli, keď na priebežne prvého Španiela Juliana Girala stráca len desať bodov. O celkovom víťazovi sa rozhodne 18. septembra v španielskej Barcelone.
skoda-flotila
V rámci stratégie udržateľnosti firma Prodcen/DHolandia pristupuje k zmene svojho vozového parku na elektrický pohon, keď zaradila doň prvých sedem plne elektrických modelov Škoda Enyaq iV. Na Slovensku bude tak prvou čisto elektrickú flotilou, ktorá využíva elektromobily na firemné účely. Okrem lákavého pomeru ceny a výkonu zaujal firmu elektrický Enyaq iV nízkymi nákladmi na prevádzku a údržbu a veľkým dojazdom. Firma sa na prechod na zelenú mobilitu pripravovala už dlhšie, a to vytvorením uceleného systému nabíjania pre elektromobily s 12 stojanmi, ktoré čerpajú energiu z inštalovaných solárnych panelov na streche svojich výrobných hál.