Nový MINI Aceman ako päťdverový crossover

Sobota, 03 február 2024

Značka MINI rozširuje svoje porfólio o nový elektrický model Mini Aceman, ktorý sa už onedlho predstaví verejnosti. Ide o model výlučne s elektrickým pohonom, ktorý zaujme pozíciu medzi modelmi Mini Cooper a Mini Contryman. Model pre päť pasažierov dostal štvoro dverí a veľké zadné dvere batožinového priestoru.

1-mini-aceman
Nový plne elektrický Mini Aceman pri posledných testoch pred uvedením do predaja na piesočnatých púštnych cestách

Britská automobilka MINI rozširuje svoju ponuku novým modelom Aceman s výlučne s elektrickým pohonom o nový model. Záujem o nový Aceman budú mať zrejme zákazníci, ktorí chcú mať v garáži crossover menší ako je súčasný Mini Contryman, zároveň auto ideálne na jazdenie v meste.

Nový Aceman sa verejnosti po prvý raz predstaví už o pár mesiacov. Model s čisto elektrickým pohonom rozšíri tak ponuku o nový atraktívny model. Vďaka silnej dynamike jazdy a svojim proporciám vytvára tak Aceman nový koncept vozidla. Ešte predtým však musí dokončiť náročné testy pri extrémne vysokých teplotách na piesočnatých púštnych cestách.

Mini Aceman s dĺžkou 4075 mm, šírkou 1754 mm a výškou 1495 mm sa zaraďuje medzi modely Mini Cooper a Mini Countryman. Tretí samostatný model z novej rodiny MINI s čisto elektrickým pohonom dostal štvoricu bočných dverí a vzadu veľké veko batožinového priestoru. Do jeho interiéru sa zmestí päť pasažierov.

Po úspešných testoch na polárnom kruhu dokončujú s nových modelom Aceman posledné testovanie v púšti, kde je vystavený silnému slnečnému svetlu a horúčave.

Okrem klasického preverovania, akým je dynamika a komfort jazdy, sa testovací tím zameriava na náročné komponenty elektrického vozidla v púštnom piesku pri teplote až 50 °C. Tu sa preveruje tiež klimatizácia, nabíjanie a chladenie batérie.

Nový Aceman príde na trh len s plne elektrickým pohonom a s batériou s kapacitou 54,2 kWh. Ponúkne vysoký komfort a všestrannosť. Dizajn novo vyvinutého modelu ladí so základným princípom značky.

Mini Aceman poskytne posádke dostatok vnútorného priestoru pri čo najmenších vonkajších rozmeroch, agilné jazdné vlastnosti a úspornú jazdu, a to vďaka dvojpriestorovému dizajnu s krátkymi prevismi, čím vznikol maximálny priestor pre piatich cestujúcich a batožinu.

Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.