Nový Opel Astra na prvých záberoch. Blíži sa odhalenie.

Utorok, 08 jún 2021

Opel sa postupne udomácňuje v lone francúzskej skupiny PSA a aj pripravovaná kompaktná Astra novej generácie prezbrojuje na platformu PSA. No i tak si prichádzajúca Astra prináša vlastnú interpretáciu dizajnovej filozofie značky Opel.

1-opel-astra

Opel dnes zverejnil prvé zábery, ktoré ponúkajú pohľad na budúci model Astra, prvú generáciu kompaktného vozidla tejto nemeckej značky, ktorá bude elektrifikovaná. Opel si pri novej Astre kládol veľký dôraz na precíznosť a na detaily. Nový model prináša novú interpretáciu filozofie čistého a odvážneho dizajnu značky a ukazuje cestu, ktorou sa budú uberať budúce osobné automobily značky.

Nová Astra je postavená na technickom základe, ktorý vychádza z inovovanej architektúry EMP2 pre väčšie modely PSA, na ktorom stojí aj najnovší Peugetom 308. Tomuto modelu bude zodpovedať aj ponuka pohonných jednotiek, napríklad benzínový trojvalec 1,2 Turbo, alebo 1,5 BlueHDi, v oplovskom ponímaní 1,5 CDTI.

Podobne ako 308 má mať aj Astra dva plug-in hybridné jednotky v spojitosti s benzínovým motorom 1,6 a kombinovanými výkonmi 132 kW/180k a 162 kW/220k. Či bude mať Astra aj čisto elektrickú verziu zatiaľ sa nevie.

Z vonkajšieho dizajnu najviac zaujme maska Opel Vizor známa už z modelu Mokka. V novej Astre sa predstavuje v ešte rozvinutejšej podobe. Tiahne sa cez celú prednú časť auta a obsahuje plne integrované technológie, ako sú napríklad mimoriadne úzke svetlomety IntelliLux LED. Vzadu, uprostred čistého povrchu dverí batožinového priestoru má nová Astra umiestnený štítok s názvom modelu.

Nemeckú precíznosť vidieť aj v interiéri. Predstavuje sa v ňom nová generácia digitálneho kokpitu Pure Panel s plne zasklenými plochami, ktorá evokuje integrovanú masku Opel Vizor s dvoma širokouhlými displejmi, ktoré zobrazujú informácie v horizontálnom formáte orientovanom na vodiča. Ručne ovládané tlačidlá návrhári zredukovali na minimum do podoby jemne vypracovaných klávesov.

Kvalitu interiéru zvýrazňujú tvary, textúry a materiály použité na volante s novým dizajnom a maximálne ergonomické predné sedadlá, typické pre značku Opel.

Michael Lohscheller, generálny riaditeľ spoločnosti Opel: "Nová Astra otvorí novú kapitolu 30-ročnej histórie nášho modelu kompaktnej triedy. Sme presvedčení, že nová generácia modelu Opel Astra urobí silný dojem a priláka k značke mnoho nových zákazníkov."

Astru novej generácie navrhli a skonštruovaná v nemeckom Rüsselsheime. V ponuke bude ako dynamický päťdverový hatchback a kombi Sports Tourer. Opel pokračuje v ofenzíve nových produktov a dodáva značke impulz elektrifikácii celého produktového portfólia.

Novú Astru navrhli v Nemecku a vyrábať ju budú v Rüsselsheime. Predstaví sa v najbližších mesiacoch a jej výroba sa rozbehne ešte v tomto roku v domovskom závode Opel v Rüsselsheime.

Autor: J. Goldberger, Zdroj: Opel
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
across
Japonská automobilka Suzuki očakáva v účtovnom roku 2021 sedempercentný medziročný nárast konsolidovaných tržieb - na celkových okolo 26,09 miliardy eur. Predpoveď pritom zohľadňuje nejasný výhľad ohľadom pokračovania nedostatku polovodičov. Automobilka predpokladá, že sa jej výdavky na výskum a vývoj medziročne zvýšia o 336,12 milióna eur na 1,46 miliardy eur. Výsledok týchto snažení vidieť aj na Slovensku, napríklad v podobe mildhybridných modelov. Ním je napríklad prvý plug-in hybrid nabíjateľný z bežnej elektrickej zásuvky, športovo-rodinné SUV Suzuki Across s čisto elektrickým dojazdom až 75 kilometrov, s benzínovým štvorvalecom s objemom 2,5 litra a dvomi elektromotormi so systémovým výkonom 225 kW/306 k (0 až 100 km/h za 6 sekúnd, kombinovaná spotreba adekvátna len 1 l/100 km).
maxim-repak
Vo francúzskom Magny Cours sa cez víkend uskutočnilo piate podujatie seriálu Yamaha R3 European Cup ako súčasť podujatí World Superbike. V pretekoch sa predstavil aj 15-ročný Slovák Maxim Repák, ktorý na predchádzajúcich pretekoch v českom Moste bol dvakrát druhý. V prvej jazde doplatil na chybu súpera a po páde z prvého miesta preteky nedokončil. V druhej jazde znovu bojoval v čelnej skupinke. Výsledkom bolo tretie miesto, ktoré ho udržalo v boji o celkové víťazstvo v seriáli, keď na priebežne prvého Španiela Juliana Girala stráca len desať bodov. O celkovom víťazovi sa rozhodne 18. septembra v španielskej Barcelone.
skoda-flotila
V rámci stratégie udržateľnosti firma Prodcen/DHolandia pristupuje k zmene svojho vozového parku na elektrický pohon, keď zaradila doň prvých sedem plne elektrických modelov Škoda Enyaq iV. Na Slovensku bude tak prvou čisto elektrickú flotilou, ktorá využíva elektromobily na firemné účely. Okrem lákavého pomeru ceny a výkonu zaujal firmu elektrický Enyaq iV nízkymi nákladmi na prevádzku a údržbu a veľkým dojazdom. Firma sa na prechod na zelenú mobilitu pripravovala už dlhšie, a to vytvorením uceleného systému nabíjania pre elektromobily s 12 stojanmi, ktoré čerpajú energiu z inštalovaných solárnych panelov na streche svojich výrobných hál.