Nový Passat Variant: Klasické pohony i hybridy

Sobota, 16 september 2023

Volkswagen Passat Variant deviatej generácie obohatí slovenský trh začiatkom roku 2024

Deviatu generáciu modelu strednej triedy Volkswagen Passat predstavili vo svetovej premiére na autosalóne IAA v Mníchove. Kompletne nanovo vyvinutý nový Passat je postavený na koncernovej platforme MQB a vyrábať sa bude vo variante kombi.

1-VW-Passat
Volkswagen Passat Variant deviatej generácie obohatí slovenský trh začiatkom roku 2024

Už na pohľad pôsobí dojmom priestrannosti, čo potvrdzujú aj parametre jeho rozmerov. Oproti predchádzajúcej generácii je s dĺžkou 4920 mm dlhší o 144 mm, široký je 1850 mm (+ 20 mm), a pri nezmenenej výške má 1510 mm. Predĺžený rázvor náprav 2840 mm je od predchodcu väčší o 50 mm.

Zväčšil sa aj batožinový priestor, ktorého základný objem vzrástol o 40 litrov na 690 litrov. Maximálny objem pri sklopených zadných operadlách je väčší o 140 litrov a má 1920 litrov. Nová karoséria je detailne aerodynamicky optimalizovaná a má vynikajúcu hodnotu koeficientu aerodynamického odporu 0,25, predchádzajúca generácia mala 0,31.

Novinkou v rade modelov Passat je 48-voltový agregát mild hybrid 1,5 eTSI s výkonom 110 kW/150 k, ktorý pri spomaľovaní premieňa kinetickú energiu na elektrickú a ňou vo fázach potreby zvýšeného výkonu podporuje spaľovací motor. Efektivitu zvyšuje aj funkcia vypínania valcov pri čiastočnom zaťažení.

Ponuku motorov dopĺňajú dva turbodiesle 2,0 TDI s výkonmi 110 kW/150 k a 142 kW/193 k, a dva turbodúchadlom prepĺňané benzínové motory 2,0 TSI s výkonom 150 kW/204 k a 195 kW/265 k.

Všetky motory sa štandardne montujú so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG, alebo 6-stupňovou eDSG pri pohonoch plug-in hybrid. Najvýkonnejší benzínový motor TSI a najvýkonnejší turbodiesel TDI sa štandardne kombinujú s pohonom všetkých kolies 4Motion.

Na začiatok ponúkne nový Passat dva úplne novovyvinuté agregáty plug-in hybrid so systémovým výkonom 150 kW/204 k a 200 kW/272 k. S novou batériou s kapacitou 19,7 kWh je dojazd na čisto elektrický pohon do 100 km, čím sa nový Passat Variant pri každodennom jazdení stáva prakticky elektrickým automobilom. Prispejú k tomu aj krátke časy nabíjania, keď so striedavým prúdom sa dá nabíjať výkonom až 11 kW.

Novým riešením úplne nového interiéru je členenie kokpitu s veľkoplošnými displejmi, ktorý pôsobí štýlovo a funkčne. Modulárna stavebnica infotainmentu novej generácie MIB4 umožňuje intuitívne ovládanie, ktoré dôsledne reaguje na želania a pokyny vodiča. Je tu aj 10,25 palcový displej združeného prístroja a 12,9 palcový displej infotainmentu.

Prístrojové vybavenie si zákazník môže na prianie doplniť novým head-up-displejom premietajúcim dôležité informácie priamo na predné okno.

Multifunkčný volant je vybavený fyzickými tlačidlami. Novým ovládacím prvkom v kokpite modelu Passat Variant je páčka na pravej strane stĺpika riadenia na ovládanie štandardnej dvojspojkovej prevodovky DSG.

Parkovací systém Park Assist Pro dokáže zaparkovať a vyparkovať nový Passat Variant prostredníctvom diaľkového ovládania smartfónom, pričom vodič môže stáť mimo vozidla. Systém Park Assist Pro si svojou pamäťou dokáže na prianie zapamätať posledných 50 metrov jazdy na parkovacie miesto.

Nový Passat sa bude vyrábať ako univerzálne využiteľný kombi Variant. Predpredaj sa začne v novembri tohto roku a prvé autá budú na Slovensku dostupné v prvom štvrťroku 2024.

S vyše 34 miliónmi predanými exemplármi je Passat po Volkswagene Golf najpredávanejším modelom značky.

1-VW-Passat 2-VW-Passat 3-VW-Passat
Autor: J. Goldberger
Foto: Volkswagen
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.