Opel Astra Sports Tourer: Praktická a priestranná

Nedeľa, 19 december 2021

Po septembrovej svetovej premiére hatchbacku Opel Astra novej generácie spoločnosť Opel predstavila aj novú verziu kombi, praktickejšiu Astru Sports Tourer.

1-opel-astra

Nová Astra Sports Tourer bude v ponuke s dvoma variantmi plug-in hybridného elektrického pohonu, čím sa z nej stane prvé elektrifikované kombi značky Opel. Pokračuje tak v úspešnej tradícii kompaktných kombi spoločnosti Opel, ktorá sa začala pred takmer 60 rokmi modelom Kadett Caravan

Okrem elektrického pohonu bude nová Astra Sports Tourer v ponuke aj s vysoko účinnými zážihovými a vznetovými motormi. Výkon zážihových a vznetových variantov sa pohybuje v rozmedzí od 81 kW/110 k do 96 kW/130 k, kým elektrické plug-in hybridné varianty dosahujú systémový výkon 165 kW/225 k.

Štandardnou výbavou modelov so zážihovým a vznetovým motorom je šesťstupňová prevodovka, osemstupňová automatická prevodovka (elektrifikovaná na plug-in hybridných modeloch) je voliteľná pri výkonnejších motoroch.

Nová Astra Sports Tourer s dĺžkou 4642, šírkou 1860, výškou 1480 milimetrov a rázvorom náprav 2732 milimetrov, výškou nakladacej plochy približne 600 mm a batožinovým priestorom s objemom viac ako 1600 litrov (po sklopení zadných sedadiel 1634 litrov) posilňuje vedúce postavenie značky Opel v trhovom segmente kombi. Aj verzia plug-in hybrid s lítiovo-iónovým akumulátorom pod podlahou ponúka stále objem 548 litrov, resp. 1574 litrov.

Objem batožinového priestoru verzií so spaľovacím motorom je optimalizovaný pomocou voliteľnej podlahy Intelli-Space. Ide o pohyblivú podlahu, ktorá sa dá ľahko nastaviť jednou rukou do vyššej alebo nižšej polohy.

Nová Astra SportsTourer je prvým kombi značky s maskou chladiča Opel Vizor a digitálnym kokpitom Pure Panel. Maska Vizor sa tiahne celou prednou časťou a sú v nej plne integrované technológie, ako adaptívne pixelové svetlomety Intelli-Lux LED či predná kamera.

V mnohom nový je aj interiér. Plne digitálne rozhranie pre komunikáciu medzi človekom a strojom (HMI) v kokpite Pure Panel ponúka intuitívny zážitok. Obsluhuje sa pomocou veľmi širokého dotykového displeja, rovnako ako smartfón. Nastavenia ako je napríklad klimatizácia, je stále možné zvoliť si priamo pomocou niekoľkých prepínačov.

Novú generáciu multimediálnych informačno-zábavných a komunikačných systémov je možné pripojiť k bezdrôtovým systémom Apple CarPlay a Android Auto prostredníctvom kompatibilných smartfónov, ktoré sú k dispozícii už so základným stupňom výbavy.

Komfort sedenia je pre Opel typický. Predné sedadlá modelu SportsTourer majú certifikát Kampane za zdravý chrbát AGR. Ergonomické sedadlá sú to najlepšie, čo dokáže trieda kompaktných vozidiel ponúknuť. Majú široký rozsah voliteľných nastavení, od elektrického sklápania až po elektropneumatickú bedrovú opierku. V koži Nappa dokonca ponúkajú funkciu vetrania a masáže pre vodiča a funkciu vyhrievania vzadu aj vpredu.

1-opel-astra 2-opel-astra 3-opel-astra
Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
Prodigy-od-Tachyum
Slovensko na svetovej výstave Expo 2020 Dubaj predstavilo univerzálny procesor Prodigy od slovenskej firmy Tachyum. Ten poháňa superpočítač, ktorý sa svojimi vlastnosťami umelej inteligencie vyrovná podľa svojich tvorcov ľudskému mozgu. "Riešenie spoločnosti Tachyum je prelomové. Procesor Prodigy je nielen rýchlejší, ale aj menej náročný na spotrebu energie. Slovensko má predpoklady byť atraktívnym inkubátorom pre inovatívne firmy ako Tachyum," – povedala štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a EZ Ingrid Brocková pri príležitosti návštevy Slovenského pavilónu. Expo 2020 Dubaj je prvou svetovou výstavou Expo, ktorá sa koná v regióne Blízkeho východu, Afriky a južnej Ázie.
toyota-gr86-flash kopie
Toyota sa neuzatvára do elektrickej bubliny a využije motoristický šport na extrémne testovanie budúcich technológií. Za volant Toyoty GR86 na syntetické palivo z biomasy si sadne aj prezident Toyoty Akio Toyoda a zúčastní sa pretekov v rámci japonskej série Super Taikyu. Ide o najnovší experiment Toyoty, ktorá testuje rôzne druhy palív a pohonov na ceste k uhlíkovej neutralite. Toyota GR86 poháňaná syntetickým palivom bude štartovať vo farbách tímu, ktorý pripravuje aj vodíkovú Corollu Sport. Toyota totiž tvrdí, že budúcnosť sa neobmedzuje len na autá poháňané batériami. Koncern preto vyvíja technológiu vodíkových palivových článkov, dôkazom čoho je druhá generácia modelu Mirai, ktorý dokáže prejsť s plnou nádržou viac ako 500 km.
liqui-moly
Spoločnosť Liqui Moly, ktorej výrobky sú dobre známe aj slovenským motoristom, vyrába a ponúka na trh široký sortiment približne štyritisíc produktov, ako motorové oleje, mazivá, prísady do paliva, autokozmetika, chladiace kvapaliny a rad ďalších produktov. V tomto roku spoločnosť vyrobila najviac výrobkov vo svojej histórii, po prvý raz napríklad vyše stotisíc ton mazív, čo je o 27 percent viac oproti predchádzajúcemu roku. Spoločnosť Liqui Moly vznikla v roku 1957 a svoje produkty vyvíja a vyrába výhradne v Nemecku. Svojou kvalitou patria jej produkty k najlepším a predávajú sa v 150 krajinách sveta. V roku 2020 spoločnosť Liqui Moly hospodárila s obratom 611 miliónov eur.