Opel Flextreme GT/E: reálna budúcnosť

Pondelok, 22 február 2010

Ďalším krokom do budúcnosti automobilky Opel po modeloch Insignia a nová Astra je štúdia Flextreme GT/E, ktorú nemecká automobilka predstaví už o týždeň na autosalóne v Ženeve. Ide o päťdverové kupé s dĺžkou až 4,8 metra s prvkami najnovších modelov značky Opel. Štúdiu charakterizuje nízko položená predná dlhá kapota, výrazne široká maska chladiča v rohoch s diódovými svetlometmi, malá čelná plocha a z toho prameniaci mimoriadne nízky koeficient aerodynamického odporu vzduchu a malá energetická náročnosť.

Opel Flextreme GT/E

Dizajn štúdie Flextreme GT/E je nielen atraktívny, ale aj mimoriadne funkčný, keďže koeficient odporu vzduchu cD je iba 0,22, čo sa odrazilo aj v maximálnej rýchlosti až 200 km/h, v nízkej energetickej náročnosti a teda aj na dlhom dojazde. Na prvý pohľad zaujme nízka a široko rozkročená čelná silueta vozidla, krídlové svetlá, originálna "tvár", splývavý C- stĺpik karosérie alebo muskulatúrne boky karosérie.

Malá čelná plocha konceptu, výška iba 1 308 mm a plochá podlaha prispievajú k ľahkému obtekaniu karosérie vzduchom. Aerodynamiku vozidla optimalizuje ešte množstvo ďalších prvkov, napríklad zliatinové 21palcové pomerne úzke kolesá, čo spolu so špeciálnymi pneumatikami 195/45 znižuje valivý i aerodynamický odpor.

Výrazná línia bokov vyniká najmä pri pohľade zozadu. Styling a'la kupé dopĺňa extrémne mierne sklonený kryt batožinového priestoru, do ktorého sú začlenené i koncové svetlá z LED diód, pričom koncové svetlá svojim dizajnom nadväzujú na tvar hlavných svetlometov.

Štúdia Flextreme GT/E, podobne ako štúdia Meriva, má protismerné otváranie dverí. V záujme "čistoty" exteriérového dizajnu nemajú dvere tradičné kľučky – tie nahrádzajú svetelné senzory. Po priložení ruky na senzor sa zámky dverí odistia. Pre zníženie turbulencií vzduchu chýbajú taktiež vonkajšie spätné zrkadlá, ich funkciu nahrádzajú malé kamery v dolnej časti A-stĺpika.

Pohon štúdie je elektrický s riešením E-REV, ktoré bude používať aj Opel Ampera i sesterský model GM – Chevrolet Volt. E-REV je technológia s predĺženým dojazdom. O pohon sa stará elektromotor s výkonom 120 kW (163 k) a najvyšším krútiacim momentom 370 Nm. Elektromotor poháňa predné kolesá a energiu odoberá z 16 kW li-ionových batérií (menovité napätie 350 V, nabíjajú sa zo siete 230 V počas 3 hodín). Vďaka tomuto zdroju pohonu štúdia dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h za menej ako 9 sekúnd a vyvinúť najvyššiu rýchlosť 200 km/h. S výlučne elektrickým pohonom prejde 60 km.

V porovnaní s konvenčnými elektromobilmi však koncept Flextreme GT/E nezastavia vybité akumulátory, pretože malý zážihový motor poháňa generátor a v prípade potreby sa postará o dobíjanie akumulátorov počas jazdy. V tomto režime sa akčný rádius predlžuje na viac ako 500 km. Priemerná spotreba paliva v tomto režime je prepočítaná na 1,6 l/100 km, pričom emisie CO2 sú menej ako 40 g/km. Až potom je nutné akumulátory dobiť zo siete, alebo dotankovať benzín pre palubný generátor.

Podľa viceprezidenta automobilky Opel Franka Webera, ktorý je zodpovedný za produktové plánovanie, koncept Flextreme GT/E naznačuje štýl budúcich modelov automobilky Opel. Podľa neho tento výrazný a vysoko efektívny koncept reprezentuje produktovú stratégiu, ktorú bude automobilka uplatňovať pri všetkých svojich budúcich modeloch a vo všetkých segmentoch.

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.