Peugeot e3008 s novou technikou zvládne 700 km

Streda, 27 december 2023

V prvej polovici septembra tohto roku uvádzal Peugeot svoj úplne nový model 3008 a s ním aj nové elektrické SUV e-3008 s karosériou fastbacku. Francúzska automobilka tak posunula dizajn nového modelu z hľadiska kreativity na vyššiu úroveň, lepšie dojmy z jazdy a elektrickú verziu na novú vyššiu úroveň.

1-peugeot-e-3008

Automobilka sa pochválila, že znovu objavila efektívny dizajn fastback SUV. V novom modeli e-3008 predstavil Peugeot aj nové ergonomické riešenie kokpitu Panasonic i-Cockpit novej generácie. Nový model prináša do portfólia Peugeotu v novom modeli vysoký výkon a plne elektrický pohon s deklarovaným dojazdom posunutým na 700 kilometrov.

Peugeot novým elektrickým modelom e-3008 nadväzuje na aktuálny Peugeot 3008, ktorý je mimoriadne úspešný a ktorý si za posledných sedem rokov kúpilo už viac ako 1,3 milióna zákazníkov v 130 krajinách sveta. V tomto trende by s podobnými ambíciami mal štartovať aj elektrický variant.

Tretia generácia obľúbeného kompaktného SUV narástla do dĺžky na 4,54 metra a väčší je aj rázvor náprav s 2,73 metra. Nový model 3008, a teda aj elektrický e-3008, svojou karosériou pripomína kupé. Aj vďaka tomu a lepšiemu obtekaniu vzduchu koeficient odporu vzduchu je teraz nižší a má hodnotu 0,28. Budúcich majiteľov určite uspokojí aj veľkosťou kufra, ktorý má objem 520 litrov.

Nový Peugeot 3008 ako prvý model koncernu Stellantis je postavený na novej platforme STLA Medium, čím môže lepšie využiť elektrický pohon. Okrem plne elektrického pohonu má Peugeot v budúcnosti na niektorých trhoch ponúkať aj mild hybridný pohon, ale tiež zo zásuvky nabíjateľný plug-in hybrid. Či to bude aj pre Európu, to ukáže čas.

Model e-3008 bude v ponuke s tromi variantmi elektrického pohonu. Základný s pohonom predných kolies má batériu s kapacitou 73 kWh a spája sa s elektromotorom s výkonom 157 kW/213k. S touto batériou na jedno nabitie e-3008 prejde podľa výrobcu 525 km.

Pri štvorkolke sa na zadnú nápravu pridáva elektromotor s výkonom 83 kW/113k. Pri jazde sa tento zadný elektromotor má pripájať pri preklze predných kolies, alebo pri prudkej akcelerácii. Batérie u tohto i predchádzajúceho variantu sú lítium-iontové a majú 400V architektúru.

Najsilnejší variant bude s batériou 98 kWh, ten však výhradne s pohonom prednej nápravy. Pohon obstará elektromotor s výkonom 170 kW/231k. Predpokladaný dojazd podľa WLTP je až 700 km.

Na nabíjanie môže poslúžiť striedavý prúd z nabíjačky s výkonom 11 kW, alebo 22 kW, resp. s jednosmerný prúd rýchlonabíjačkou s výkonom 160 kW – v tomto prípade má nabitie z 20 na 80 % trvať približne 30 minút.

Zaujímavosťou peugeot-ťáckej novinky je, že batéria auta sa bude dať použiť napríklad aj na pohon elektrického náradia alebo iného spotrebiča, napríklad elektrickej vŕtačky. Limit je do odberu 16 A a výkon do 3 kW.

Novinka Peugeot e-3008 by sa mala začať predáva od marca budúceho roku.

1-peugeot-e-3008 2-peugeot-e-3008 3-peugeot-e-3008
Autor: J. Goldberger
Foto: Peugeot
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.