Po rokoch nové BMW X5

Streda, 07 júl 2004

Nové BMW X5 je už dlhší čas na svete, na oficiálne uvedenie sa ešte len čaká. Aká teda v skutočnosti je horúca novinka z dielne bavorskej automobilky? Na bližšie zoznámenie sa s novým modelom nech nám zatiaľ vystačia oficiálne tlačové materiály a fotografie výrobcu. Už z nich je jasné, že novinka oproti predchodcovi sa revolučne nezmenila. Žiadne dramatické zmeny na vonkajšom vzhľade, v interiéri ani technike, a tak nový automobil pokračuje v ceste nastúpenej pôvodným modelom. A aj keď zmeny na novom modeli nie sú skokom, určite sú krokom dopredu.

BMW X5 BMW X5 BMW X5

Ak teda vzhľad nového X5 nezaznamenal výrazné dizajnové zmeny, práve zdanlivo tie naoko malé prispeli k tomu, že novinka je teraz uhladenejšia a vyzerá agresívnejšie. V prednej časti k tomu veľkou mierou prispeli nové veľké a originálne svetlomety a zväčšená mriežka chladiča, členitejší predný nárazník a nové prelisy na prednej kapote. Tvarovanie zadnej časti aj vďaka novým zadným koncovým svetlám znamená, že táto partia tým nielenže zmenila svoj výraz a pôsobí lepšie, ale zmodernizovala celkový vzhľad X5-ky druhej generácie.

Pochvalne sa možno vysloviť aj o interiéri, kde výrobca použitím mäkčených plastov a ostatných kvalitných materiálov spolu s dokonalým lícovaním a kvalitným dielenským spracovaním neostal nič dlžný kvalite renovovaného výrobcu. K cestovnej pohode má prispieť aj ostatná vnútorná výbava vrátane klimatizácie a kvalitného audiosystému.

Pozornosť si zasluhuje tiež priestranný interiér i veľký batožinový priestor za druhým radom sedadiel. Ten sa síce zmenší v prípade použitia tretieho radu sedadiel, ktoré sú skôr núdzové ako plnohodnotné, ale aj potom zostane ešte priestor s objemom 200 litrov na prevoz batožín.

Ako sme už povedali, aj keď sa dizajn príliš nezmenil, je nové SUV od BMW oproti doterajšiemu modelu prvej generácie agresívnejšie a modernejšie. Tí ktorí ho poznajú, určite nebudú novým modelom sklamaní. A tí, ktorí naň doteraz len mysleli a túžili ho mať, budú určite milo prekvapení, a to isto aj vďaka výkonným motorom, či už benzínovému šesťvalcu 3,0 l (200 kW/272 k), rovnako benzínovému osemvalcu s objemom 4,8 l (251 kW/355 k), alebo šesťvalcovému turbodieselu (173 kW/235 k).

Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.