Range Rover Evoque Convertible ako štúdia

Utorok, 28 február 2012

Po troj- a päťdverovom modeli Evoque prichádza teraz najmenší Range Rover aj bez pevnej strechy ako kabriolet – Convertible. Zatiaľ nejde o sériový model, ale o koncept, ktorý môže mať šance dostať sa do výroby, aj keď zástupcovia automobilky zatiaľ tvrdia, že sériová výroba sa neplánuje.

RR Evoque Convertible Concept
Verzia Convertible by mala byť treťou karosárskou verziou najmenšieho Range Rovera

Koncept so sklápacou strechou, Range Rover Evoque Convertible, sa predstaví už o týždeň na autosalóne v Ženeve. Cieľom konceptu je preskúmať potenciál luxusného SUV kabrioletu. Ide o naozajstný kabriolet so sklápacou strechou, aj keď na dvoch snímkach uvoľnených fabrikou jeho podobu so strechou nevidíme.

Evoque Convertible je ako kabriolet v segmente SUV určite mimoriadny počin. Dvojdverový štvormiestny unikát dostane plátennú sťahovaciu strechu. Strecha sa zloží pod kryt v zadnej časti auta a prístup do batožinového priestoru by mal byť po sklopení zadných dverí. Toto riešenie umožnilo ponechať pôvodný tvar auta v podstate nezmenený.

Koncept navrhol so svojim tímom šéfdizajnér značky Land Rover Gerry McGovern. Podľa neho: "Range Rover Evoque je nádherný základ pre kabriolet so sklápacou strechou. V tejto štúdii nejde o tradičné stvárnenie kabrioletu – namiesto toho sme sa snažili pracovať s vyváženými krivkami modelu Range Rover Evoque tak, aby sme zachovali jeho charakteristický tvar a vytvorili niečo jedinečné, a veríme, že aj veľmi atraktívne."

Koncept kabrioletu s mäkkou sklápacou strechou vychádza z modelu Range Rover Evoque Coupe. Má sklápaciu strechu so špičkovou konštrukciou, ktorá sa úplne skryje do karosérie. Kabrioletu nechýba systémom ochrany pri prevrátení vozidla (ROPS Roll Over Protection System). Koncept ponúka inteligentné spojenie praktickosti sklápania veka batožinového priestoru a komfortu štyroch sedadiel.

Pri vývoji vozidla bolo zachované jadro DNA značky Land Rover s kľúčovými charakteristickými prvkami, ako je zvýšené sedenie vodiča, ktoré zaručuje nielen lepší výhľad, ale dodáva aj pocit kontroly nad celým vozidlo spolu so schopnosťou poradiť si so všetkými druhmi terénu.

Koncept kabrioletu Range Rover Evoque Convertible zdobia 21palcové zliatinové disky kolies Titan a jeho karoséria sa predvádza v novej sivej metalickej farbe Causeway Grey. V interiéri nájdeme farby Lunar a Ivory, perforované kožené sedadlá a kontrastným prešívaním vo farbe Ivory.

Odvážny koncept stavia na celosvetovom úspechu modelu Range Rover Evoque. Reakcie verejnosti na jeho odhalenie by mohli ovplyvniť rozhodovanie o tom, ako bude vyzerať ďalší jedinečný produkt značky Land Rover. Tiež to, či sa vôbec dostane do sériovej výroby.

RR Evoque Convertible Concept RR Evoque Convertible Concept
Autor: J. Goldberger
Foto: Range Rover
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.