Range Rover Evoque Convertible ako štúdia

Utorok, 28 február 2012

Po troj- a päťdverovom modeli Evoque prichádza teraz najmenší Range Rover aj bez pevnej strechy ako kabriolet – Convertible. Zatiaľ nejde o sériový model, ale o koncept, ktorý môže mať šance dostať sa do výroby, aj keď zástupcovia automobilky zatiaľ tvrdia, že sériová výroba sa neplánuje.

RR Evoque Convertible Concept
Verzia Convertible by mala byť treťou karosárskou verziou najmenšieho Range Rovera

Koncept so sklápacou strechou, Range Rover Evoque Convertible, sa predstaví už o týždeň na autosalóne v Ženeve. Cieľom konceptu je preskúmať potenciál luxusného SUV kabrioletu. Ide o naozajstný kabriolet so sklápacou strechou, aj keď na dvoch snímkach uvoľnených fabrikou jeho podobu so strechou nevidíme.

Evoque Convertible je ako kabriolet v segmente SUV určite mimoriadny počin. Dvojdverový štvormiestny unikát dostane plátennú sťahovaciu strechu. Strecha sa zloží pod kryt v zadnej časti auta a prístup do batožinového priestoru by mal byť po sklopení zadných dverí. Toto riešenie umožnilo ponechať pôvodný tvar auta v podstate nezmenený.

Koncept navrhol so svojim tímom šéfdizajnér značky Land Rover Gerry McGovern. Podľa neho: "Range Rover Evoque je nádherný základ pre kabriolet so sklápacou strechou. V tejto štúdii nejde o tradičné stvárnenie kabrioletu – namiesto toho sme sa snažili pracovať s vyváženými krivkami modelu Range Rover Evoque tak, aby sme zachovali jeho charakteristický tvar a vytvorili niečo jedinečné, a veríme, že aj veľmi atraktívne."

Koncept kabrioletu s mäkkou sklápacou strechou vychádza z modelu Range Rover Evoque Coupe. Má sklápaciu strechu so špičkovou konštrukciou, ktorá sa úplne skryje do karosérie. Kabrioletu nechýba systémom ochrany pri prevrátení vozidla (ROPS Roll Over Protection System). Koncept ponúka inteligentné spojenie praktickosti sklápania veka batožinového priestoru a komfortu štyroch sedadiel.

Pri vývoji vozidla bolo zachované jadro DNA značky Land Rover s kľúčovými charakteristickými prvkami, ako je zvýšené sedenie vodiča, ktoré zaručuje nielen lepší výhľad, ale dodáva aj pocit kontroly nad celým vozidlo spolu so schopnosťou poradiť si so všetkými druhmi terénu.

Koncept kabrioletu Range Rover Evoque Convertible zdobia 21palcové zliatinové disky kolies Titan a jeho karoséria sa predvádza v novej sivej metalickej farbe Causeway Grey. V interiéri nájdeme farby Lunar a Ivory, perforované kožené sedadlá a kontrastným prešívaním vo farbe Ivory.

Odvážny koncept stavia na celosvetovom úspechu modelu Range Rover Evoque. Reakcie verejnosti na jeho odhalenie by mohli ovplyvniť rozhodovanie o tom, ako bude vyzerať ďalší jedinečný produkt značky Land Rover. Tiež to, či sa vôbec dostane do sériovej výroby.

RR Evoque Convertible Concept RR Evoque Convertible Concept
Autor: J. Goldberger
Foto: Range Rover
Pridať komentár
Bleskovky
1-EcoTank
Ak ste doteraz napĺňali nádržku ostrekovača svojho auta z plastových fľaší či bandasiek, odteraz sa to môže zmeniť. Zmenu prináša slovenský ekologický vynález EcoTank. Stáva sa v Európe čoraz viac dostupným riešením tankovania kvapaliny do ostrekovačov. Vďaka jeho používaniu na sieťach čerpacích staníc v Európe sa odľahčilo životné prostredie o viac ako 80 ton plastového odpadu. Praktickú a zároveň ekologickú službu môžu využívať vodiči na viac ako 400 inštalovaných stojanoch až v desiatich krajinách Európy a v priebehu najbližších mesiacov pribudnú tri ďalšie trhy. Víziou spoločnosti EcoTank pre tento rok je počet nainštalovaných zariadení viac ako zdvojnásobiť.
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.