Renault Austral, nové francúzske elektrifikované SUV

Nedeľa, 13 marec 2022

Renault oficiálne odhalil dlho utajované a postupne odkrývane nové elektrifikované SUV, pre automobilku mimoriadne dôležitý model menom Austral. Nejde tu len o jediný základný model, pretože Francúzi na ňom postavia neskôr ďalšie dva deriváty: väčšie sedemmiestne vyhotovenie a atraktívne kupé. To je dôvod, prečo je Austral pre Renault tak mimoriadne dôležitý model.

1-renault-austra

Dlho očakávaný Renault Austral je po postupnom odhaľovaní tu oficiálne. Nahradí niekoľko svojich modelov z aktuálnej ponuky, ako SUV Kadjar, končiaci sedan Talisman, ďalšie SUV Koleos a tiež MPV Espace.

Renault modelom Austral oživí ponuku značky v segmente SUV. Podľa automobilky okrem nového vzhľadu aj rafinovaný́ high-tech interiér a pohodlie hodné rodinných modelov. Klenotom kabíny má byť displej OpenR.

Nový Austral je ako prvý model značky Renault postavený na platforme CMF-CD tretej generácie vyvinutej spoločne v rámci Alliance. S novým modelom prichádza nová silnejšiu verzia systému E-Tech Full hybrid a dva benzínové pohony mild hybrid.

Na dĺžku 4,51 metra dlhý Austral pripomína svojim vzhľadom dizajnový smer načrtnutý elektrickým modelom Mégane. Spoločné črty s týmto elektromobilom sa nájdu aj v interiéri modelu Austral vrátane vertikálne umiestneného displeja multimediálneho systému. Tiež kvalitné materiály prístrojového panela a obloženia dverí.

Luca de Meo, CEO Renaultu: "Nový Renault Austral je dokonalým stelesnením toho, o čom by mal byť segment C, a tiež čoho je Renault schopný dosiahnuť."

Novinka Renaultu nepohŕda so spaľovacími motormi. Neponúkne však žiadny diesel, ale počíta s benzínom. Ako prvý naštartuje štvorvalec 1,3 TCe s výkonovými verziami 103 kW/140 k (manuál aj automat) a 118 kW/160 k – tento bude aj ako 12 V mikro hybrid (len automat, na prianie aj 4x4).

Neskôr sa ešte pridá trojvalcový 1,2 TCe s výkonom 96 kW/130 k ako mild hybridy (48 V), ale aj 118 kW/160 k či ešte výkonnejšiu pohonnú jednotku 132 kW/180 k. Prevodovka má tu byť samočinná CVT.

Samozrejmá bohatá výbava bude mať okrem iného svetlomety Matrix LED, head displej s premietaním na čelné sklo, natáčanie kolies zadnej nápravy, 360 stupňové sledovanie okolia auta, masáž sedadiel a iné prvky komfortu.

Objednávky na nový Austral otvorí Renault v druhej polovici roka 2022 a predaj sa začne na prelome rokov 2022/2023.

1-renault-austra 2-renault-austral 3-renault-austral
Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
homola
Víkend seriálu TCR na Nürburgringu sa vinou extrémnej hustej hmly, dažďa a nízkych teplôt nevydaril. Piatok počas voľných tréningov bolo ešte pekné počasie, ale v sobotu od rána až do 17tej hodine sa všetky aktivity na okruhu postupne rušili a nekonala sa ani kvalifikácia a neodjazdili sa ani prvé sobotňajšie preteky. Ak by sa boli odjazdili, Homola by podľa piatkových tréningových výsledkov štartoval do druhých nedeľňajších pretekov z nádejného druhého miesta. Prvé a jediné preteky sa tak konali až v nedeľu. Náš jazdec štartoval z deviatej pozície na štarte. Pred nájazdom do štvrtej zákruty sa dostal do neprehľadnej situácie, došlo ku kontaktu s iným vozidlom a vážnemu poškodeniu jeho auta a z pretekov odstúpil. Z deviatich pretekov seriálu videl Homola cieľovú pásku len štyrikrát. V septembri sa jazdia predposledné preteky seriálu na talianskej Monze, kde Homola minulý rok vyhral. Hádam mu to tam vyjde!
aaa-auto
Predajcovia jazdených vozidiel sieti spoločnosti Aures – AAA Auto, Mototechna a Auto Diskont, ponúkajú rozsiahlejšie zľavy na automobily zo svojej ponuky. Letné zľavy sa týkajú takmer polovice ponúkaných vozidiel a dosahujú celkový objem šesťstotisíc eur. Zľavy sú reakciou na rast cien a na stagnáciu predaja v poslednom období. Snahou je podporiť trend spomaľovania rastu cien jazdených áut, preto pripravili väčšiu zľavovú akciu. Z celkovej ponuky 3500 vozidiel zlacnilo 1500 áut.
Bulik-Aragon
Piate preteky motocyklových majstrovstiev Španielska ESBK sa konali na okruhu Motorland v Aragónsku a zúčastnil sa ich aj 15-ročný slovenský jazdec Michal Búlik. Jazdil v triede Stock 600 v českom tíme New2 Project. V kvalifikácii si v početnom pretekárskom poli počínal veľmi dobre a obsadil pekné 14. miesto. V prvých pretekoch prešiel cieľom na celkovom jedenástom mieste a vo svojej triede Stock bol štvrtý. V druhých pretekoch došlo v piatej zákrute ku kolízii a pádu niekoľkých jazdcov pred ním, vyhnúť sa im už nedokázal, skončil v hromadnom páde a preteky nedokončil.