Rolls-Royce Ghost prerástol do väčšieho a luxusnejšieho Extendedu

Sobota, 17 október 2020

Automobilka Rolls-Royce predstavuje model Ghost Extended, ktorý ponúka vyšší pôžitok zo zväčšeného priestoru a jazdnú dynamiku bez kompromisov.

1-rolls-royce

Ghost Extended je ďalším a dlhším variantom druhej generácie modelu Roll-Royce Ghost. Ide o úplne novú verziu luxusnej limuzíny. Vyniká vysokým komfortom pre cestujúcich na zadných sedadlách. Tento variant sa orientuje na majiteľov, ktorí majú osobného vodiča a chcú si užívať priestor a komfort na zadných sedadlách.

Ghost Extended je výsledkom podrobných konzultácií s novou generáciou klientov Rolls-Royce. Väčšina biznismenov túžila po limuzíne, ktorú počas týždňa využijú s vodičom, a na víkend sa premení na pohodlný a dynamický sedan, ktorý budú sami riadiť. Práve na základe takejto požiadavky vznikol nový Rolls-Royce Ghost Extended.

Nový Rolls-Royce Ghost Extended zväčšeným rázvorom ponúka vyšší pôžitok z vylepšeného priestoru na zadných sedadlách bez kompromisov v dynamike nového modelu Ghost Extended.

Na vzhľade nového Ghosta k žiadnym väčším zmenám nedošlo. Tvorcom išlo o zachovanie minimalistického dizajnu, a tak širšími zadnými dverami sa predĺženie limuzíny šikovne zamaskovalo.

Ghost Extended stojí na hliníkovej platforme základného modelu Ghost, na ktorom sú postavené aj modeli Phantom a SUV Cullinan. Ghost Extended je oproti Ghostu dlhší o 170 mm a tak narástol na 5549 mm, o rovnakú dĺžku je väčší aj rázvor náprav, teraz má 3465 mm.

Pohon automobilu má na starosti zážihový agregát s dvojitým preplňovaním so zdvihovým objemom 6,75 litra vyvinutý výhradne pre model Ghost. Disponuje maximálnym výkonom 571 koní a krútiacim momentom 850 Nm. Ticho vo vnútri automobilu zabezpečuje 100 kg tlmiacich materiálov zabudovaných v karosérii, podvozku a pneumatikách.

Šéf spoločnosti Rolls-Royce Torsten Müller-Ötvös hovorí, že nový Ghost vznikol po osobných rozhovoroch so základňou klientov Rolls-Royce. Tí od spoločnosti žiadali, aby vytvorila automobil, ktorý ponúkne veľkorysí priestor vzadu bez kompromisov v jazdnej dynamike. Ghost Extended je podľa šéfa Rolls-Royce viacúčelový produkt, ktorý spĺňa požiadavky na podnikanie a na životný štýl klientov značky Rolls-Royce.

Prvé vozidlá nového modelu Ghost Extended budú záujemcom k dispozícii koncom roka 2020.

1-rolls-royce 2-rolls-royce 3-rolls-royce
Autor: J. Goldberger
Foto: Rolls-Royce
Pridať komentár
Bleskovky
Enyaq-iV
V rozvoji eMobility urobila česká automobilka Škoda na Slovensku ďalší krok, keď po predstavení svojich plug-in hybridných modelov Superb iV, Octavia iV a plne elektrických modelov Citigo iV a Enyaq iV dáva do predaja aj domáce nabíjacie stanice, tzv. wallboxy. Sú dostupné v troch variantoch s maximálnou rýchlosťou nabíjania 11 kW/h a možno ich kúpiť v sieti autorizovaných predajcov značky Škoda. Súčasne automobilka pripravuje riešenie nazvané MyŠkoda Powerpass, vďaka ktorému bude možné nabíjať elektromobil kdekoľvek v Európe s čipovou kartou. Na Slovensku bude dostupná po príchode modelu Enyaq iV. Automobilka vybuduje tiež vlastné nabíjacie stanice v sieti autorizovaných predajcov a chce dať druhý život použitým batériám z elektromobilov.
Homola-Spa
Nevyspytateľné počasie trápilo slovenského automobilového pretekára v ďalších pretekoch európskeho seriálu na belgickom okruhu v Spa-Francorchamps. Nesadlo mu počasie, keď v prvý deň pretekov pred víkendom čakal, že trať po daždi vyschne a bude dobré nasadiť "suché" pneumatiky. Do druhých pretekov o deň neskôr, naopak, obul pneumatiky do mokra a trať okruhu rýchlo vyschla. "Myslel som si, že je to dobrá voľba. Žiaľ, od druhého kola prestalo mrholiť, trať začala vysýchať a moje pneumatiky po pár kolách úplne odišli. Každým kolom som už šiel len dozadu," povedal po druhých pretekoch sklamaný Homola. Dva omyly a tak v prvých pretekoch bolo 15. miesto a v druhých bol dvanásty. Po predposlednom kole v Belgicku je Matej Homola na 8. priečke priebežného hodnotenia šampionátu. O dva týždne čakajú slovenského pretekára záverečné preteky seriálu v španielskej Jarame.
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."