Shell buduje sieť vysokovýkonných nabíjacích staníc

Piatok, 17 január 2020

Shell v spolupráci so združením Ionity predstavil prvú vysokovýkonnú nabíjaciu stanicu v strednej a východnej Európe a zároveň otvoril aj prvú vlastnú nabíjaciu stanicu Shell Recharge.

Shell-Recharge
Vysokovýkonná nabíjacia stanica Shel Recharge. Do roku 2021 Shell postupne vybuduje v strednej a východnej Európe sto takýchto staníc.

Cieľom spoločnosti Shell je vybudovať do konca roku 2021 na 100 čerpacích staniciach v strednej a východnej Európe ako nabíjaciu infraštruktúru pre elektromobily. Prvá vysokovýkonná nabíjacia stanica, ktorú Shell priniesol v spolupráci so združením Ionity je v Maďarsku. Zároveň tu predstavil aj prvú vlastnú nabíjaciu stanicu Shell Recharge. Obe nabíjacie stanice sa nachádzajú na čerpacích staniciach Shell.

Prvá vysokovýkonná nabíjacia stanica Shell v Maďarsku je na diaľnici M7. Má uľahčiť vodičom elektromobilov cestovanie na väčšie vzdialenosti. Táto konkrétne na trase Budapešť – Slovinsko/Chorvátsko. Druhým miestom s vysokovýkonnou nabíjacou stanicou Shell je diaľnica M3.

Štyri nabíjacie miesta ponúkajú možnosť nabíjania až do 350 kW. Nabíjanie elektromobilov novej generácie trvá vysokovýkonnej nabíjačke 10 až 15 minút, sú tak trikrát rýchlejšie ako súčasné systémy.

Maďarsko je piatou európskou krajinou, a deviatou na svete, kde Shell predstavil vlastnú službu nabíjania elektrických vozidiel s názvom Shell Recharge. Nabíjacia kapacita 50 kW zvyčajne poskytuje nabíjanie od 0 % do 80 % za približne 30 minút.

Nabíjacia stanica Shell Recharge sa nachádza na dvoch miestach. Prvým je diaľnica M7 a ponúka dobíjanie na trase Budapešť – Slovinsko/Chorvátsko, druhým miestom je diaľnica M3. Druhá vysokovýkonná nabíjacia stanica Ionity na čerpacej stanici Shell sa práve buduje a jej otvorenie je naplánované na koniec februára 2020.

Uvádzacia cena za jedno nabitie po úvodnom testovacom období bude 1925 forintov, čo je približne šesť eur.

(janGold)
Foto: Shell
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.