Škoda ďalej odhaľuje Kushaq, premiéra bude v marci

Utorok, 26 január 2021

Pod maskovanou karosériou na snímke sa skrýva prvý sériový automobil postavený na novej platforme vyrobenej automobilkou Škoda špeciálne pre indický trh.

1-skoda-kushaq

V kompaktnom SUV Kushaq ponúka česká automobilka typické prednosti vozidiel Škoda. Model určený špeciálne pre indický trh je vytvorený práve na mieru podľa tohto trhu a schopný zvládnuť premávku na cestách indických miest.

Škoda Kushaq presvedčí svojím výrazným dizajnom, veľkorysým priestorom, komfortom, vysokou úrovňou bezpečnosti, úspornými motormi TSI a moderným infotainmentom. Viac informácií o novom modeli sa dozvieme až po svetovej premiére, ktorú nový škodovácky model bude mať v marci tohto roku v Indii.

Model Kushaq je postavený na platforme MQB-A0-IN. Priestor a komfort pre cestujúcich poskytne kabína s pomerne dlhým rázvorom 2651 milimetrov. Robustné tvary spolu kolesami veľkých rozmerov automobil opticky ešte viac zväčšujú.

Pre Kushaq budú v ponuke dva preplňované benzínové TSI s objemom 1,0 a 1,5 litra, dostatočne výkonné i optimálne úsporné. Prevodovka bude závisieť od motorizácie – buď 6stupňová manuálna alebo s rovnakým počtom stupňov automatická, prípadne 7stupňová DSG.

2-skoda-kushaq

Kushaq ponúkne tiež rad asistenčných systémov pre v oblasť aktívnej i pasívnej bezpečnosti, systém monitorovania tlaku v pneumatikách, tempomat, LED svietenie – denné, pre hlavné svetlomety i koncové svietenie.

Thomas Schäfer, predseda predstavenstva spoločnosti Škoda-Auto o novom modeli Kushaq: "Novým modelom Kushaq začína automobilka Škoda na indickom subkontinente novú éru. V rámci projektu India 2.0 otvárame modelom Kushaq modelovú ofenzívu štyroch nových kompaktných vozidiel značiek Škoda a Volkswagen pre indický trh. Som si istý, že tento model presvedčí indických zákazníkov."

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda Auto
Pridať komentár
Bleskovky
1-Eli-Tomac
Pneumatiky Dunlop Geomax MX53 pre motokros dostali ocenenie Výrobok roka 2020. Po rozsiahlom testovaní je to výraz uznania za ich úžitkové vlastností a dlhú životnosť. Testy organizoval špecializovaný Cross Magazin. Ocenenie sa motokrosovým pneumatikám dostalo za vlastnosti na stredne tvrdom až tvrdom teréne a za životnosť, ktorú preukázali v testoch. Dunlop Geomax MX53 nielen že predstavujú pokrok v porovnaní s predchádzajúcou generáciou Geomax MX52, ale sú kompromis medzi úžitkovými vlastnosťami a dlhou životnosťou. Pneumatikám Dunlop Geomax dôverujú poprední motocykloví výrobcovia, ktorí ich používajú na prvotnú výbavu svojich motocyklov, ale aj víťazní jazdci a tímy z majstrovstiev sveta v motokrose MXGP a Monster Energy Supercross.
Enyaq-iV
V rozvoji eMobility urobila česká automobilka Škoda na Slovensku ďalší krok, keď po predstavení svojich plug-in hybridných modelov Superb iV, Octavia iV a plne elektrických modelov Citigo iV a Enyaq iV dáva do predaja aj domáce nabíjacie stanice, tzv. wallboxy. Sú dostupné v troch variantoch s maximálnou rýchlosťou nabíjania 11 kW/h a možno ich kúpiť v sieti autorizovaných predajcov značky Škoda. Súčasne automobilka pripravuje riešenie nazvané MyŠkoda Powerpass, vďaka ktorému bude možné nabíjať elektromobil kdekoľvek v Európe s čipovou kartou. Na Slovensku bude dostupná po príchode modelu Enyaq iV. Automobilka vybuduje tiež vlastné nabíjacie stanice v sieti autorizovaných predajcov a chce dať druhý život použitým batériám z elektromobilov.
Homola-Spa
Nevyspytateľné počasie trápilo slovenského automobilového pretekára v ďalších pretekoch európskeho seriálu na belgickom okruhu v Spa-Francorchamps. Nesadlo mu počasie, keď v prvý deň pretekov pred víkendom čakal, že trať po daždi vyschne a bude dobré nasadiť "suché" pneumatiky. Do druhých pretekov o deň neskôr, naopak, obul pneumatiky do mokra a trať okruhu rýchlo vyschla. "Myslel som si, že je to dobrá voľba. Žiaľ, od druhého kola prestalo mrholiť, trať začala vysýchať a moje pneumatiky po pár kolách úplne odišli. Každým kolom som už šiel len dozadu," povedal po druhých pretekoch sklamaný Homola. Dva omyly a tak v prvých pretekoch bolo 15. miesto a v druhých bol dvanásty. Po predposlednom kole v Belgicku je Matej Homola na 8. priečke priebežného hodnotenia šampionátu. O dva týždne čakajú slovenského pretekára záverečné preteky seriálu v španielskej Jarame.