Škoda Kushaq, mestské SUV pre indický trh oficiálne

Sobota, 20 marec 2021

V snahe uchytiť sa na indickom trhu má mladoboleslavskej značke pomôcť nová Škoda Kushaq, menšie mestské SUV špeciálne navrhnuté a vyvinuté pre tento trh.

1-Skoda-kushaq

Nová Škoda Kushaq je prvý sériový automobil predstavený v rámci projektu India 2.0. Stojí na modulárnej platforme MQB-A0-IN, ktorú spoločnosť Škoda Auto špeciálne upravila pre indický trh. Kushaq ponúka typické prednosti automobilov Škoda a je vytvorený na mieru a vkus indických zákazníkov.

Dizajnovo Kushaq vychádza zo štúdie Škoda Vision In. Väčšina štylistických prvkov, napríklad podsvietená maska chladiča a iné, nadväzujú na túto štúdiu. Auto má klasické kľučky dverí a nové koncové svetlá.

Vďaka dvom výkonným a úsporným motorom TSI, výraznému dizajnu, moderným systémom infotainmentu, komfortu a rozsiahlej bezpečnostnej výbave, je nový škodovácky model pripravený začať úspešnú modelovú ofenzívu na indickom trhu.

Nový Kushak svojimi rozmermi, dĺžkou 4221 mm a rázvorom náprav 2651 mm kopíruje v Európe už dávnejšie predávaný model Kamiq. Na výšku má 1612 mm a je o viac ako 81 mm vyšší, široký je 1760 mm, čo je oproti Kamiqu menej o 33 mm. Batožinový priestor s objemom 385 litrov bude v Indii patriť zrejme medzi tie väčšie. Hlavne vďaka väčšej výšky vyzerá "indický" Kushaq oproti Kamiqu robustnejší.

Vzhľadom na vonkajšie rozmery je predpoklad, že prehľadne spracovaný interiér s najmodernejšími prvkami poskytne vodičovi a posádke auta primeraný komfort a dostatok miesta. Tí čo Kushaq videli na vlastné oči hovoria, že vnútrajšok nepôsobí nijako lacno, aj keď škodovka tu použila tvrdé plasty, ale kvalitne spracované.

Na pohon Novej Škody Kushaq sú pripravené dva aj u nás známe benzínové motory. Menší trojvalcový s objemom 1,0 litra s výkonom 85 kW/115k a väčší štvorvalcový s objemom 1,5 litra a výkonom 110 kW/150k.

K obom motorom automobilka priraďuje šesťstupňovú mechanickú prevodovku s ručným radením. Pre litrový motor si zákazník môže objednať aj šesťstupňový automat, pre jedenapolitrový motor sedemstupňovú DSG prevodovku.

V rámci projektu India 2.0 vzniknú celkom štyri vozidlá značiek Škoda a Volkswagen postavené na platforme MQB-A0-IN. Vždy pôjde o jedno kompaktné SUV a o jeden liftback v rovnakej triede.

1-Skoda-kushaq 2-Skoda-kushaq 3-Skoda-kushaq


Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda Auto
Pridať komentár
Bleskovky
VW-Slovakia
Volkswagen Slovakia avizuje v tejto náročnej koronavírusovej situácii sto voľných pracovných miest. Nových zamestnancov hľadá na montážne linky vozidiel pre svoj výrobný závod v Devínskej Novej Vsi. Dopyt po nových zamestnancoch súvisí s dynamickým vývojom výrobného plánu, ktorý je podmienený aktuálnym nárastom dopytu nových automobilov na svetových trhoch. Volkswagen Slovakia tak potvrdzuje pozíciu podniku ako stabilného a spoľahlivého zamestnávateľa, v ktorom vyše 40 % zamestnancov pracuje nepretržite viac ako 10 rokov. V horizonte najbližších rokov očakáva podnik v súvislosti s príchodom nových generácií modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb vytvorenie ďalších približne dvetisíc nových pracovných miest.
1-Eli-Tomac
Pneumatiky Dunlop Geomax MX53 pre motokros dostali ocenenie Výrobok roka 2020. Po rozsiahlom testovaní je to výraz uznania za ich úžitkové vlastností a dlhú životnosť. Testy organizoval špecializovaný Cross Magazin. Ocenenie sa motokrosovým pneumatikám dostalo za vlastnosti na stredne tvrdom až tvrdom teréne a za životnosť, ktorú preukázali v testoch. Dunlop Geomax MX53 nielen že predstavujú pokrok v porovnaní s predchádzajúcou generáciou Geomax MX52, ale sú kompromis medzi úžitkovými vlastnosťami a dlhou životnosťou. Pneumatikám Dunlop Geomax dôverujú poprední motocykloví výrobcovia, ktorí ich používajú na prvotnú výbavu svojich motocyklov, ale aj víťazní jazdci a tímy z majstrovstiev sveta v motokrose MXGP a Monster Energy Supercross.
Enyaq-iV
V rozvoji eMobility urobila česká automobilka Škoda na Slovensku ďalší krok, keď po predstavení svojich plug-in hybridných modelov Superb iV, Octavia iV a plne elektrických modelov Citigo iV a Enyaq iV dáva do predaja aj domáce nabíjacie stanice, tzv. wallboxy. Sú dostupné v troch variantoch s maximálnou rýchlosťou nabíjania 11 kW/h a možno ich kúpiť v sieti autorizovaných predajcov značky Škoda. Súčasne automobilka pripravuje riešenie nazvané MyŠkoda Powerpass, vďaka ktorému bude možné nabíjať elektromobil kdekoľvek v Európe s čipovou kartou. Na Slovensku bude dostupná po príchode modelu Enyaq iV. Automobilka vybuduje tiež vlastné nabíjacie stanice v sieti autorizovaných predajcov a chce dať druhý život použitým batériám z elektromobilov.