Škoda Octavia Scout IV: Do terénu i na ťahanie

Streda, 10 jún 2020

Po novej generácii modelu Octavia prichádza teraz aj praktickejšia verzia schopná opustiť asfalt a vyjsť na poľné cesty či do ľahšieho terénu. V rodnom liste má napísanú väčšiu svetlú výšku, pohon všetkých kolies a imidž offroadu. Svoju históriu začal Scout písať v roku 2007 a teraz pokračuje štvrtou generáciou.

1-octavia-scout

Škodovácke kombi Scout so zvýšenou svetlou výškou o 15 milimetrov poskytuje ešte väčší priestor a na želanie po prvý raz aj pohon predných kolies. Je vhodné pre rodinu na dovolenku, veľký nákup alebo výlet do prírody. Pre zlé cesty zahŕňa spodnú ochranu motora.

Scout poslúži aj na ťahanie obytného prívesu alebo prívesu na prepravu koní či motorového člna. Kombinácia motora 2,0 TDI s výkonom 147 kW (200 k) a pohonu všetkých kolies teraz umožňuje ťahať brzdený príves s hmotnosťou až 2000 kg.

Octavia Scout je oproti bežnému kombi predĺžená o 16 milimetrov na 4703 milimetrov a rozšírená o 15 milimetrov na 1829 milimetrov, poskytuje ešte veľkorysejšie priestorové pomery než jej predchodca. Najväčší základný objem batožinového priestoru v triede vzrástol o ďalších 30 litrov na 640 litrov. Scout môže mať inovatívne svetlomety LED-Matrix po prvý raz dostupné pre model Octavia, ktoré umožňujú trvalú jazdu s diaľkovými svetlami.

V modeli Scout má premiéru nový motor 2,0 TDI Evo s výkonom 147 kW (200 k) a maximálnym krútiacim momentom 400 Nm, najsilnejším naftovým motorom v doterajšej histórii modelového radu. Kombi ponúka nielen s pohonom všetkých kolies, ale po prvý raz aj s pohonom predných kolies.

V ponuke je aj menej výkonný motor 2,0 TDI s výkonom 85 kW (115 k) a benzínový 1,5 TSI s výkonom 110 kW (150 k), obidva s manuálnou 6-stupňovou prevodovkou, verzia 1,5 TSI e-TEC s technológiou mild hybrid
a 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG. Oba špičkové motory, benzínový 2,0 TSI s výkonom 140 kW (190 k) a naftový 2,0 TDI s výkonom 147 kW (200 k), tiež 2,0 TDI s výkonom 110 kW (150 k), sa vždy kombinujú s pohonom všetkých kolies a 7-stupňovou prevodovkou DSG.

Špecifické nárazníky vpredu a vzadu s nájazdovým štítom v hliníkovom vyhotovení, čierne plastové obklady lemov blatníkov, prahov karosérie a spodnej časti dverí, chránia karosériu modelu Scout a vytvárajú charakteristický vzhľad. Dopĺňajú ho sériové 18- alebo voliteľné 19-palcové disky z ľahkej zliatiny. Predný a zadný nájazdový štít má striebornú farbu, rovnako aj lišty strešného nosiča, rámy bočných okien a kryty vonkajších spätných zrkadiel. V sériovej výbave sú aj LED svetlomety do hmly.

Interiér modelu Scout má novo koncipovaný prístrojový panel členený do viacerých rovín a v strede nesie odsadený displej infotainmentu s uhlopriečkou do 25,4 cm. Akcenty v interiéri vytvárajú špecifické dekoračné lišty na prístrojovom paneli a poťahy sedadiel z materiálu ThermoFlux.

Svetová premiéra nového modelu Scout sa očakáva začiatkom júla.

1-octavia-scout 2-octavia-scout 3-octavia-scout
Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda-Auto
Pridať komentár
Bleskovky
Homola
Európsky šampionát cestovných vozidiel TCR pokračuje na okruhu v talianskej Monze. Slovenský pretekár Matej Homola po pódiovom umiestnení v Zolderi sa na Monzu teší a verí v dobré umiestnenie. "Monzu mám veľmi rád, je to okruh ktorý neskutočne dýcha históriou. V súčasnom nastavení nášmu autu okruh v Monze až tak nevyhovuje a dlhých rovinkách kvôli zníženému výkonu trochu strácame. S Monzou máme s tímom BRC výborné skúsenosti, pred sezónou sme tu testovali a dosiahli dobré výsledky,” vraví Homola.Voľné tréningy sú na programe v piatok, v sobotu je kvalifikácia (10,55h a 11,20 h) a prvé preteky (17,15 h), druhé potom v nedeľu (13,00 h). Naživo ich možno sledovať na Facebooku TCR Europe a na www.tcr-series.tv.
Opel-Mokka
Malé SUV nemeckej automobilky Opel Mokka X prichádza teraz v druhej generácii. Svetovú premiéru bude mať vzhľadom na pretrvávajúce opatrenia s koronavírusom iba pred malou skupinou zástupcov médií v v sídle automobilky, v nemeckom Rüsselsheime. Zato však pri počítačoch, notebookoch alebo na smartfónoch ju budú môcť virtuálne sledovať státisíce či milióny ľudí na celom svete. Svetová premiéra sa uskutoční už dnes 22. septembra o 13,00 hodine. Očakávaný nový Opel Mokka X (na snímke Mokka X súčasnej generácie) prestaví najvyšší šéf automobilky Opel Michael Lohscheller. Tlačovú konferenciu bude možné sledovať dnes od 13,00 hod. na YouTube https://www.youtube.com/opel.
Šikyňa
V talianskej Faenze sa konalo posledné podujatie série troch pretekov seriálu majstrovstiev sveta. Slovák Richard Šikyňa v triede MX2 na KTM 250 obsadil v prvej jazde 14. miesto a získal 7 bodov, druhú po páde a technických problémoch nedokončil. V priebežnom hodnotení seriálu má 52 bodov a patrí mu 21. priečka. Richard Šikyňa: "Preteky sa mi príliš nevydarili. Teraz mám 2 týždne čas do ďalších pretekov. Verím, že sa mi podarí dostať sa v Mantove tam, kde patrím." Nie veľmi spokojný bol aj Šikyňov manažér Peter Kolek: "Zo série troch podujatí vo Faenze nie som z Rišových výkonov nadšený. Nevyšla mu ani jedna kvalifikácia. Aj keď ukázal, že dokáže odštartovať do desiatky a vie udržať tempo, jazdecké chyby ho stáli veľmi dôležité body do priebežného hodnotenia."