Suzuki eVX, koncept plne elektrického SUV

Štvrtok, 12 január 2023

Japonská automobilka Suzuki predstavila na práve prebiehajúcom autosalóne v indickom Dillí koncept svojho prvého elektromobilu pre globálne trhy. Príchod nového elektrického modelu Suzuki do predaja sa očakáva v roku 2025.

concept-electric-eVX
Novinka Suzuki eVX pri uvedení na autosalóne v indickom Dillí

Exteriér má navrhnutý tak, aby bol okamžite rozpoznateľný ako SUV Suzuki. Okrem toho si kladie za cieľ preniesť dedičstvo značky 4x4 do novej elektrickej éry a poskytnúť tak skutočný zážitok z jazdy SUV Suzuki.

Masívna predná časť Suzuki eVX má podľa elektromobilmi tradične zaužívanú uzavretú masku. Po boboch zaujmú výrazné svetlomety do šípky a smerované sú dopredu. V spodnej časti je umiestnený dekor nárazníka a čo naznačuje jazdu v teréne.

Zo snímky novinky je vidieť, že má ako správne SUV vpredu i vzadu krátky previs a svalnaté blatníky chránené plastmi. Kľučky dverí sú zapustené. Chýbajú vonkajšie spätné zrkadlá, ktoré nahrádzajú kamery. Veko zásuvky nabíjania je na ľavom prednom blatníku.

Koncept Suzuki eVX kombinuje silnú DNA Suzuki 4x4 s pokročilými funkciami najnovších elektromobilov.

Spoločnosť Suzuki uvádza pri svetovej premiére plne elektrického konceptu SUV eVX jeho rozmery. Na dĺžku má 4300 mm, široký je 1800 mm a vysoký 1600 mm.

Zdrojom energie je batéria s kapacitou 60 kWh, dojazd sľubuje 550 kilometrov, čo je však merané v indickom jazdnom cykle MIDC, podľa v Európe používaného WLTP bude dojazd na jedno nabitie zrejme menší.

Autor: J. Goldberger
Foto: Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5