Suzuki eVX, koncept plne elektrického SUV

Štvrtok, 12 január 2023

Japonská automobilka Suzuki predstavila na práve prebiehajúcom autosalóne v indickom Dillí koncept svojho prvého elektromobilu pre globálne trhy. Príchod nového elektrického modelu Suzuki do predaja sa očakáva v roku 2025.

concept-electric-eVX
Novinka Suzuki eVX pri uvedení na autosalóne v indickom Dillí

Exteriér má navrhnutý tak, aby bol okamžite rozpoznateľný ako SUV Suzuki. Okrem toho si kladie za cieľ preniesť dedičstvo značky 4x4 do novej elektrickej éry a poskytnúť tak skutočný zážitok z jazdy SUV Suzuki.

Masívna predná časť Suzuki eVX má podľa elektromobilmi tradične zaužívanú uzavretú masku. Po boboch zaujmú výrazné svetlomety do šípky a smerované sú dopredu. V spodnej časti je umiestnený dekor nárazníka a čo naznačuje jazdu v teréne.

Zo snímky novinky je vidieť, že má ako správne SUV vpredu i vzadu krátky previs a svalnaté blatníky chránené plastmi. Kľučky dverí sú zapustené. Chýbajú vonkajšie spätné zrkadlá, ktoré nahrádzajú kamery. Veko zásuvky nabíjania je na ľavom prednom blatníku.

Koncept Suzuki eVX kombinuje silnú DNA Suzuki 4x4 s pokročilými funkciami najnovších elektromobilov.

Spoločnosť Suzuki uvádza pri svetovej premiére plne elektrického konceptu SUV eVX jeho rozmery. Na dĺžku má 4300 mm, široký je 1800 mm a vysoký 1600 mm.

Zdrojom energie je batéria s kapacitou 60 kWh, dojazd sľubuje 550 kilometrov, čo je však merané v indickom jazdnom cykle MIDC, podľa v Európe používaného WLTP bude dojazd na jedno nabitie zrejme menší.

Autor: J. Goldberger
Foto: Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
el-nabij-siet
Mercedes-Benz plánuje vybudovať globálnu vysokovýkonnú nabíjaciu sieť v Severnej Amerike, ale aj v Európe, Číne a na ďalších kľúčových trhoch, spolu viac ako 10 000 vysokovýkonných rýchlonabíjacích miest. Prvé nabíjacie parky sa začnú stavať už tento rok v USA a Kanade, potom v ďalších kútoch sveta. Cieľom je vybudovať celú sieť do konca desaťročia. Spoločnosť chce dovtedy dodávať plne elektrické autá všade tam, kde to dovolia podmienky trhu. Zákazníci značky Mercedes si priamo vo vozidle môžu rezervovať nabíjací stojan. Rýchlonabíjacie uzly vybuduje nemecká spoločnosť v dôležitých mestách, metropolitných oblastiach a v blízkosti hlavných dopravných tepien.
waltteri-bottas
Jazdec tímu Alfa Romeo formuly 1 Valtteri Bottas bol v uplynulých dňoch hosťom Slovenska. Pozvala ho k nám spoločnosť Orlen Benzina, ktorá na Slovensku prevádzkuje sieť čerpacích staníc. Fínsky jazdec sedlal v tohtoročnej sezóne seriálu F1 monopost Alfa Romeo. Počas svojej desaťročnej úspešnej kariéry v kráľovskej disciplíne automobilového športu nazbieral na pretekoch Grand Prix F1 desať víťazstiev a spolu až 67 umiestnení na stupňoch víťazov. Orlen Benzina, ktorá Bottasa k nám pozvala, je súčasťou nadnárodnej spoločnosti Orlen, najväčšej energetickej spoločnosti v strednej a východnej Európe s takmer tromi tisíckami čerpacích staníc. Na Slovensku pôsobí od roku 2019. Bottas k návšteve Slovenska povedal: "V roku 2023 sa mám na čo tešiť a nemôžem dočkať až sezóna opäť začne. Som rád, že som navštívil krásne Slovensko s naším partnerom Orlen a stretol som sa s fanúšikmi, ktorí nás podporovali počas celej sezóny."
bmw-i4
V ankete Flotila roka 2022 organizovanej v Českej republike v kategórii čisto elektrických modelov sa víťazom stalo BMW i4. Za víťaza ho vybralo 150 fleetových manažérov českých firiem, ktorí sa v Hradci Králové zúčastnili testovacích jázd. Víťaz BMW i4 porazil dvanásť ďalších nominovaných čisto elektrických modelov. BMW i4 týmto víťazstvom nadväzuje na sériu predchádzajúcich úspechov, z ktorých najvýznamnejším na českom trhu bol zisk titulu Auto roka 2021/22 v Českej republike.