Suzuki Swift 4. generácie príde aj s mild-hybridným trojvalcom

Streda, 07 február 2024

Nový Suzuki Swift vychádza z konceptu, ktorý japonská automobilka ukázala koncom októbra 2023 na výstave Japan Mobility Show a ktorý mal veľmi blízko k produkčnému modelu. Krátko nato, už začiatkom novembra 2023, predstavilo Suzuki reálnu sériovú verziu, o mesiac neskôr potom aj európsku špecifikáciu.

1-suzuki-swift
Nové Suzuki Swist poháňa okrem čistých "spaľovákov" aj hybridný pohon

Suzuki o štvrtej generácii hovorí ako o ikonickom hatchbacku, sofistikovanom, inteligentnom a kompaktnom automobile, ktorý sa predstavuje v zmenenom dizajne s pokročilými bezpečnostnými prvkami a hravou jazdou.

Zásadnou novinkou nového Swiftu štvrtej generácie v európskej špecifikácii je popri modernejšom dizajne a výbave nový mild-hybridný benzínový trojvalec. Novým modelom si značka Suzuki pripomína aj 40 rokov tohto populárneho hatchbacku.

Nové Suzuki Swift zmodernizovalo charakteristický dizajn predchodcu, na ktorom vynikne čierna maska chladiča, nový svetelný pás v tvare písmena L v predných svetlometoch, čierne stĺpiky a čierna strecha karosérie.

Nové prvky sú aj vzadu , kde trojrozmerné zadné združené svetlomety a široký zadný nárazník dodávajú novému Swiftu stabilný a zaujímavý vzhľad, ktorý vynikne na ceste.

Pribudli tiež nové jedno a dvojfarebné odtiene karosérie, vrátane tradičnej modrej či žltej metalickej farby.

Modernizácie sa dočkala aj kabíny. V nej upúta 9-palcový dotykový displej infotajmentu s HD rozlíšením. Umiestnený je v hornej časti palubnej dosky a dotvára moderný vzhľad interiéru.

Čo internetové služby? Nový Swift v spojení so smart telefónom a službami Apple CarPlay a Android Auto disponuje aj hlasovým ovládaním a informáciami o vozidle.

Z pohľadu bezpečnosti má nový Swift dvojsenzorovú podporu brzdenia. Automaticky ju aktivuje brzdový asistent. Ak je pravdepodobnosť kolízie vysoká, systém automaticky použije brzdnú silu, aby tak znížil silu nárazu.

Bezpečnosti zvyšuje aj systém na detekciu vozidiel, cyklistov a chodcov pomocou radaru a monokulárna kamera. Ak hrozí kolízia, systém upozorní vodiča zvukovými a vizuálnymi výstrahami.

Nechýba ani asistent udržiavania vozidla v jazdnom pruhu. Ani systém monitorovania vodiča kamerou zabudovanou v prístrojovej doske, ktorá monitoruje oči a tvár vodiča. Ak systém zistí, že je vodič ospalý, alebo nesleduje dianie na vozovke, spustí výstražný signál.

Nový Swift disponuje tiež adaptívny tempomat, systém rozpoznávania dopravných značiek, monitorovanie mŕtveho uhla alebo upozornenie na situáciu za vozidlom.

Z pohonných systémov je nový benzínový 1,2 litrový trojvalcový mild-hybridný systém. Kombinuje nižšiu spotrebu paliva s nižšími emisiami pri poskytovaní vyššieho krútiaceho momentu pri nízkych otáčkach, čo vplýva na lepšiu odozvu na plyn.

Cenu nového Suzuki Swift zatiaľ nepoznáme. Do predaja príde pravdepodobne v druhom kvartáli tohto roku.

1-suzuki-swift 2-suzuki-swift 3-suzuki-swift
Autor: J. Goldberger
Foto: Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.