Suzuki Vitara: Do mesta i terénu

Utorok, 07 apríl 2015

Na slovenský trh vstúpil pred necelým mesiacom nový model japonskej automobilky Suzuki po tom, čo v maďarskom Ostrihome spustili výrobu modelu Vitara. Prichádza s dvomi pohonnými jednotkami, benzínovou a vznetovou, obe s objemom 1,6 litra a zhodným výkonom 120 koní (88 kW) a pohonom jednej náprava alebo štyroch kolies. S pohonom kolies jednej nápravy sa cena novej Vitary začína na 14200 eurách a s pohonom 4x4 je základná cena 16200 eur.

Suzuki Vitara
Nový Suzuki Vitara v off-roadovej verzii Rugged s pohonom 4x4 môže aj do terénu

Päťmiestna vlajková loď Vitara s benzínovým motorom 1,6 litra s atmosférickým plnením a krútiacim momentom 156 Nm má buď s päťstupňovú manuálnu prevodovku alebo šesťstupňový automat. Tento motor bude nenáročne slúžiť svojim užívateľom tak s pohonom prednej nápravy ako aj všetkých štyroch kolies.

Turbodiesel s rovnakým objemom 1,6 litra vyniká najvyšším krútiacim momentom 320 Nm a jedinou voľbou je šesťstupňová automatická prevodovka. Aj tu si zákazník môže vybrať buď pohon len predných alebo všetkých štyroch kolies so systémom Allgrip, čo je pripojenie zadnej nápravy pomocou elektromagnetickej spojky.

Nová Vitra má platformu ako už známy model S-Cross, avšak s dĺžkou 4175 mm je Vitara kratšia o 125 mm a rázvor náprav 2500 mm je menší o 10 centimetrov. Menší je aj batožinový priestor – má 375 litrov, zatiaľ čo S-Cros má 430 litrov. Výška novej Vitary je 1610 mm a šírka 1775 mm. Jej hmotnosť sa pohybuje od 1075 kg po 1295 kg aj podľa toho, či má pohon dvoch alebo štyroch kolies.

Model Vitara v mestskom vyhotovení Urban ozvláštňujú chrómované prvky, bočné lišty a strešný spojler. Offroadová Vitara Rugged využíva systém Allgrip so štyrmi režimami jazdy. Svetlú výšku má 185 mm, pneumatiky 215/55R17 a nájazdové uhly 18,2° vpredu a 28,2° vzadu. Moderný interiér má napríklad analógové hodinky či dotykový 7-palcový displej.

Nová Vitara vďačí za nižšiu spotrebu paliva najmä nízkej hmotnosti, nižším mechanickým stratám, optimalizácii aerodynamických vlastností a systému Stop/Start. Má tiež radarom riadenú podporu brzdenia a adaptívny tempomat. O bezpečnosť sa sériovo stará aj sedem airbagov a ESP.

V tomto roku plánuje ostrihomský závod Suzuki dodať v tomto roku 70-tisíc kusov modelu Vitara do vyše 70 krajín. Do troch rokov sa má export rozšíriť do sto krajín sveta.

Autor: J. Goldberger
Foto: Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.