Suzuki Vitara: Do mesta i terénu

Utorok, 07 apríl 2015

Na slovenský trh vstúpil pred necelým mesiacom nový model japonskej automobilky Suzuki po tom, čo v maďarskom Ostrihome spustili výrobu modelu Vitara. Prichádza s dvomi pohonnými jednotkami, benzínovou a vznetovou, obe s objemom 1,6 litra a zhodným výkonom 120 koní (88 kW) a pohonom jednej náprava alebo štyroch kolies. S pohonom kolies jednej nápravy sa cena novej Vitary začína na 14200 eurách a s pohonom 4x4 je základná cena 16200 eur.

Suzuki Vitara
Nový Suzuki Vitara v off-roadovej verzii Rugged s pohonom 4x4 môže aj do terénu

Päťmiestna vlajková loď Vitara s benzínovým motorom 1,6 litra s atmosférickým plnením a krútiacim momentom 156 Nm má buď s päťstupňovú manuálnu prevodovku alebo šesťstupňový automat. Tento motor bude nenáročne slúžiť svojim užívateľom tak s pohonom prednej nápravy ako aj všetkých štyroch kolies.

Turbodiesel s rovnakým objemom 1,6 litra vyniká najvyšším krútiacim momentom 320 Nm a jedinou voľbou je šesťstupňová automatická prevodovka. Aj tu si zákazník môže vybrať buď pohon len predných alebo všetkých štyroch kolies so systémom Allgrip, čo je pripojenie zadnej nápravy pomocou elektromagnetickej spojky.

Nová Vitra má platformu ako už známy model S-Cross, avšak s dĺžkou 4175 mm je Vitara kratšia o 125 mm a rázvor náprav 2500 mm je menší o 10 centimetrov. Menší je aj batožinový priestor – má 375 litrov, zatiaľ čo S-Cros má 430 litrov. Výška novej Vitary je 1610 mm a šírka 1775 mm. Jej hmotnosť sa pohybuje od 1075 kg po 1295 kg aj podľa toho, či má pohon dvoch alebo štyroch kolies.

Model Vitara v mestskom vyhotovení Urban ozvláštňujú chrómované prvky, bočné lišty a strešný spojler. Offroadová Vitara Rugged využíva systém Allgrip so štyrmi režimami jazdy. Svetlú výšku má 185 mm, pneumatiky 215/55R17 a nájazdové uhly 18,2° vpredu a 28,2° vzadu. Moderný interiér má napríklad analógové hodinky či dotykový 7-palcový displej.

Nová Vitara vďačí za nižšiu spotrebu paliva najmä nízkej hmotnosti, nižším mechanickým stratám, optimalizácii aerodynamických vlastností a systému Stop/Start. Má tiež radarom riadenú podporu brzdenia a adaptívny tempomat. O bezpečnosť sa sériovo stará aj sedem airbagov a ESP.

V tomto roku plánuje ostrihomský závod Suzuki dodať v tomto roku 70-tisíc kusov modelu Vitara do vyše 70 krajín. Do troch rokov sa má export rozšíriť do sto krajín sveta.

Autor: J. Goldberger
Foto: Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
1-EcoTank
Ak ste doteraz napĺňali nádržku ostrekovača svojho auta z plastových fľaší či bandasiek, odteraz sa to môže zmeniť. Zmenu prináša slovenský ekologický vynález EcoTank. Stáva sa v Európe čoraz viac dostupným riešením tankovania kvapaliny do ostrekovačov. Vďaka jeho používaniu na sieťach čerpacích staníc v Európe sa odľahčilo životné prostredie o viac ako 80 ton plastového odpadu. Praktickú a zároveň ekologickú službu môžu využívať vodiči na viac ako 400 inštalovaných stojanoch až v desiatich krajinách Európy a v priebehu najbližších mesiacov pribudnú tri ďalšie trhy. Víziou spoločnosti EcoTank pre tento rok je počet nainštalovaných zariadení viac ako zdvojnásobiť.
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.