Toyota TJ Cruiser by sa mal predstaviť v máji tohto roku

Utorok, 25 február 2020

Toyota predstavila pred dvoma rokmi koncept TJ Cruiser, ktorý sa teraz pokúša oživiť. Projekt podľa výrobcu je už v takom štádiu príprav, že výrobnú verziu, čo je niečo ako prototyp, ukáže už v máji tohto roku.

1-toyota-tj-cruiser
Toyota TJ Cruiser by sa ako prototyp mal ukázať už v máji tohto roku

Z konceptu má byť minivan a SUV v jednom a tvorcovia ho navrhli ako vozidlo pre aktívny životný štýl, cestovanie a outdoorové športovanie. Unikátny koncept mohli vidieť návštevníci autosalónu v Tokiu na jeseň v roku 2017. Mal spájať dve dosť odlišné verzie - minivany a SUV.

TJ Cruiser pripomína svojím výzorom skrinku na kolesách. Presne taký bol aj zámer tvorcov, na čo poukazuje názov auta. Písmeno T znamená toolbox (skrinka na náradie), a J je skratkou slova joy (radosť). Pri bližšom pohľade však môže ísť o dizajn v retro štýle, ale aj o originálne riešenie.

Koncept TJ Cruiser postavili na platforme TNGA, rovnakej akú majú nové modely Corolla a C-HR. Má dĺžku 4300 mm, šírku 1775 mm, výšku 1620 mm a rázvor náprav 2750 mm. Ide o štvormiestny automobil s priestranným interiérom, do ktorého možno uložiť bicykle aj surfovacie dosky. Pri sklopení predných a zadných sedadiel vznikne plochá podlaha. Posuvné bočné dvere konceptu vytvárajú veľký otvor, ktorý umožňuje jednoduché nakladanie a vykladanie veľkých predmetov, ale aj bezproblémové nastupovanie a vystupovanie.

Auto má poháňať hybridný pohon TNGA s motorom s objemom 1,8 alebo 2,5 litra, prípadne aj dvojlitrovým benzínovým motorom s náhonom na prednú alebo obidve nápravy. Sériový model by sa pritom nemal veľmi odlišovať od konceptu. Vozidlo by mohlo byť s dvoma aj tromi radmi sedadiel.

1-toyota-tj-cruiser 2-toyota-tj-cruiser 3-toyota-tj-cruiser
Autor: J. Goldberger
Foto: Toyota
Pridať komentár
Bleskovky
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.
BMW-kopie
Značke BMW udelili slovenskí spotrebitelia a komisia expertov Brand Council z programu Slovak Superbrands cenu Slovak Superbrands Award 2020. Automobilka tak potvrdila, že patrí do skupine elitných značiek. Ocenenie je potvrdením kvality a uistením priaznivcov a zákazníkov značky pri ich nákupných rozhodnutiach. Program Superbrands vznikol pred viac ako dvadsiatimi rokmi vo Veľkej Británii. Marketingoví a komunikační odborníci si stanovili dva ciele: uviesť do pozornosti mimoriadne silné značky a prezentovať ich ďalším spoločnostiam, ktoré by sa rady rozvíjali a učili. Odvtedy získal program celosvetové uznanie a dnes je Superbrands uznávaný ako rešpektované ocenenie v 90. krajinách na piatich kontinentoch. Komisia Brand Council ma pri udeľovaní cien kľúčovú úlohu, preto sa jej členmi môžu stať len poprední, vysoko uznávaní experti.