Toyota TJ Cruiser by sa mal predstaviť v máji tohto roku

Utorok, 25 február 2020

Toyota predstavila pred dvoma rokmi koncept TJ Cruiser, ktorý sa teraz pokúša oživiť. Projekt podľa výrobcu je už v takom štádiu príprav, že výrobnú verziu, čo je niečo ako prototyp, ukáže už v máji tohto roku.

1-toyota-tj-cruiser
Toyota TJ Cruiser by sa ako prototyp mal ukázať už v máji tohto roku

Z konceptu má byť minivan a SUV v jednom a tvorcovia ho navrhli ako vozidlo pre aktívny životný štýl, cestovanie a outdoorové športovanie. Unikátny koncept mohli vidieť návštevníci autosalónu v Tokiu na jeseň v roku 2017. Mal spájať dve dosť odlišné verzie - minivany a SUV.

TJ Cruiser pripomína svojím výzorom skrinku na kolesách. Presne taký bol aj zámer tvorcov, na čo poukazuje názov auta. Písmeno T znamená toolbox (skrinka na náradie), a J je skratkou slova joy (radosť). Pri bližšom pohľade však môže ísť o dizajn v retro štýle, ale aj o originálne riešenie.

Koncept TJ Cruiser postavili na platforme TNGA, rovnakej akú majú nové modely Corolla a C-HR. Má dĺžku 4300 mm, šírku 1775 mm, výšku 1620 mm a rázvor náprav 2750 mm. Ide o štvormiestny automobil s priestranným interiérom, do ktorého možno uložiť bicykle aj surfovacie dosky. Pri sklopení predných a zadných sedadiel vznikne plochá podlaha. Posuvné bočné dvere konceptu vytvárajú veľký otvor, ktorý umožňuje jednoduché nakladanie a vykladanie veľkých predmetov, ale aj bezproblémové nastupovanie a vystupovanie.

Auto má poháňať hybridný pohon TNGA s motorom s objemom 1,8 alebo 2,5 litra, prípadne aj dvojlitrovým benzínovým motorom s náhonom na prednú alebo obidve nápravy. Sériový model by sa pritom nemal veľmi odlišovať od konceptu. Vozidlo by mohlo byť s dvoma aj tromi radmi sedadiel.

1-toyota-tj-cruiser 2-toyota-tj-cruiser 3-toyota-tj-cruiser
Autor: J. Goldberger
Foto: Toyota
Pridať komentár
Bleskovky
Enyaq-iV
V rozvoji eMobility urobila česká automobilka Škoda na Slovensku ďalší krok, keď po predstavení svojich plug-in hybridných modelov Superb iV, Octavia iV a plne elektrických modelov Citigo iV a Enyaq iV dáva do predaja aj domáce nabíjacie stanice, tzv. wallboxy. Sú dostupné v troch variantoch s maximálnou rýchlosťou nabíjania 11 kW/h a možno ich kúpiť v sieti autorizovaných predajcov značky Škoda. Súčasne automobilka pripravuje riešenie nazvané MyŠkoda Powerpass, vďaka ktorému bude možné nabíjať elektromobil kdekoľvek v Európe s čipovou kartou. Na Slovensku bude dostupná po príchode modelu Enyaq iV. Automobilka vybuduje tiež vlastné nabíjacie stanice v sieti autorizovaných predajcov a chce dať druhý život použitým batériám z elektromobilov.
Homola-Spa
Nevyspytateľné počasie trápilo slovenského automobilového pretekára v ďalších pretekoch európskeho seriálu na belgickom okruhu v Spa-Francorchamps. Nesadlo mu počasie, keď v prvý deň pretekov pred víkendom čakal, že trať po daždi vyschne a bude dobré nasadiť "suché" pneumatiky. Do druhých pretekov o deň neskôr, naopak, obul pneumatiky do mokra a trať okruhu rýchlo vyschla. "Myslel som si, že je to dobrá voľba. Žiaľ, od druhého kola prestalo mrholiť, trať začala vysýchať a moje pneumatiky po pár kolách úplne odišli. Každým kolom som už šiel len dozadu," povedal po druhých pretekoch sklamaný Homola. Dva omyly a tak v prvých pretekoch bolo 15. miesto a v druhých bol dvanásty. Po predposlednom kole v Belgicku je Matej Homola na 8. priečke priebežného hodnotenia šampionátu. O dva týždne čakajú slovenského pretekára záverečné preteky seriálu v španielskej Jarame.
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."