Vision One-Eleven ako interpretácia ikony Mercedesa zo 70. rokov

Nedeľa, 02 júl 2023

Nový Mercedes-Benz Vision One-Eleven predstavuje štúdiu športového vozidla, ktorá kombinuje dynamickú reč tvarov s inovatívnou plne elektrickou technológiou pohonu.

1-Merc-Vision-One-Eleven
Mercedes-Benz Vision One-Eleven, štúdia športového vozidla s pone elektrickou technológiou pohonu

Mercedes-Benz Vision One-Eleven je nová štúdia so superšportovou siluetou, ktorá sleduje dôsledne implementovaný dizajn s jedným oblúkom v typickom štýle značky Mercedes 21. storočia. Zdokonalený dizajn ikonického luxusu má podčiarkovať postavenie značky Mercedes-Benz.

Medzi najzaujímavejšie technické prvky štúdie patrí mimoriadne výkonný a zároveň vysoko efektívny motor s axiálnym tokom. Motor bol vyvinutý anglickým špecialistom na elektromotory YASA Limited , ktorý je od júla 2021 100-percentnou dcérskou spoločnosťou Mercedes-Benz AG.

Mercedes-Benz Vision One-Eleven nadväzuje na tradíciu legendárnych experimentálnych vozidiel C111 zo 60. a 70. rokov minulého storočia. Vozidlá konštrukčného radu C 111 slúžili na testovanie vtedy nových Wankelových a turbodieselových motorov a tiež ako testovacie vozidlá na plastové karosérie.

Mimoriadne dynamické a zároveň aerodynamické športové vozidlá Mercedes s motorom v uprostred boli svojho času považované za dizajnové ikony. Napríklad model C 111 aj vďaka výrazným krídlovým dverám a nápadnému oranžovo-čiernemu laku.

Srdcom kompaktného a mimoriadne efektívneho hnacieho ústrojenstva je inovatívny špičkový elektromotor s axiálnym tokom YASA. Ponúka výkonnostný potenciál aký poznáme z motoristickému športu. Vďaka tomu je motor YASA ideálny pre vysokovýkonné elektricky poháňané vozidlá.

Nový motor v kombinácii s kvapalinou chladeným akumulátorom s okrúhlymi článkami sú inšpirované z formuly 1. Štúdia Vision One‑Eleven je dôkazom širokého výkonového spektra komplexnej vývojovej stratégie Mercedesa pre elektrický pohon.

Štúdia so siluetou vysokou iba 1170 mm má skulpturálny vzhľad. To dokonale ladí s medeno-oranžovým lakom alubeam. Markantný farebný odtieň niekdajšieho modelu C 111 je nezameniteľnou inšpiráciou. Lak vozidla Vision One-Eleven má oveľa výraznejší farebný odtieň ako C 111 a mení sa v závislosti od dopadu svetla. Stelesňuje kvalitu i extravaganciu.

Štúdia Vision One-Eleven spája dve rozdielne vozidlá: v režime Preteky so vzpriameným operadlom sa interiér s kompaktným dotykovým displejom orientovaným na vodiča stáva autom na jazdenie. V režime Luxusného salónika sú sedadlá plne integrované do interiérovej skulptúry, ktorá spája prahy, stredový tunel a batožinový priestor do jedného celku.

Kontrast k modernému interiéru tvorí plochý pixelový displej, ktorý sa tiahne po celej šírke palubnej dosky a preberá tvar dvoch svetelných pásov vpredu a vzadu. Zobrazené informácie, ako napríklad aktuálna rýchlosť jazdy, pôsobia veľmi nápadne.

Sedadlá sú v jednej rovine s podlahou interiéru. Na prvý pohľad pripomínajú škrupiny sedadiel pretekárskych vozidiel formuly 1. Oranžové štvorbodové bezpečnostné pásy s leštenými prackami vo vysokom lesku zdôrazňujú športový charakter.

Budúca generácia motorov YASA s axiálnym tokom sa bude vyrábať v závode Mercedes-Benz v Berlíne-Marienfelde. Motory vyrábané v tomto závode tvoria jadro budúcich pohonných jednotiek v športovom segmente.

1-Merc-Vision-One-Eleven 2-Merc-Vision-One-Eleven 3-Merc-Vision-One-Eleven
Autor: J. Goldberger, Zdroj: Mercedes-Benz
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5