Volkswagen odhalil elektrickú limuzínu ID.7

Piatok, 06 január 2023

Volkswagen predstavil na práve prebiehajúcom veľtrhu spotrebnej elektroniky CES v Las Vegas (od 5. do 8. januára) maskovaný elektrický model ID.7. Svetová premiéra nemeckej novinky, ktorá nadväzuje na koncept ID.Aero, je naplánovaná na druhý štvrťrok tohto roku.

1-VW-ID.7
Elektrická limuzína ID.7 predstavená v Las Vegas má maskovanie špeciálnymi vrstvami laku pomocou elektroluminiscencie

Novinku ID.7 vystavuje na veľtrhu v Las Vegas americká odnož Volkswagenu. Elektrický model poskytuje náhľad na ďalší model rodiny ID. Nová elektrická limuzína má mať dojazd na jedno nabitie do 700 kilometrov. Je po ID.4 ďalším globálnym elektrickým modelom značky Volkswagen a bude sa predávať na troch kontinentoch.

Vystavovaný ID.7 má špeciálne maskovanie pomocou elektroluminiscencie. Funguje to tak, že na ploche karosérie je spolu 22 rôznych plôch s viacerými špeciálnymi vrstvami laku, ktoré sú individuálne napájané. Tým vzniká elektroluminiscenčný efekt a tak sa vytvárajú zaujímavé svetelné efekty.

Jedinečná technológia s viacvrstvovým lakovaním tak umožňuje rozsvietiť určité časti karosérie. Funguje interaktívne a symbolizuje ďalší krok digitalizácie budúceho špičkového modelu radu ID.

Nový ID.7 využíva modulárnu koncernovú stavebnicu elektromobility MEB, na ktorej stoja všetky elektrické modely VW, Škoda alebo Seat. Výhodou ID.7 sú krátke previsy karosérie s plochou podlahou bez stredového tunela, pričom rázvor ID.7 dlhý až 2,97 metra umožňuje vytvoriť zvlášť priestrannú kabínu. Poskytuje tak svojej posádke veľkorysý priestor na úrovni luxusnej limuzíny.

Od prvého exempláru ID.3v septembri 2020 dodal Volkswagen zákazníkom na celom svete 500 000 automobilov radu ID. Nový ID.7 je už šiestym modelom radu ID. Limuzínou ID.7 rozširuje Volkswagen svoj elektrický modelový rad o ďalší model radu ID, tentoraz do segmentu vyššej strednej triedy.

Novinka Volkswagenu ponúkne okrem iných vychytávok novú koncepciu klimatizácie s inteligentnými mriežkami. Keď ID.7 rozozná podľa elektronického kľúča približujúceho sa vodiča, počas horúcich letných dní spustí klimatizáciu, za chladných dní kúrenie, a to skôr ako vodič vstúpi do kabíny. Novo koncipované mriežky Smart Air Vents usmerňujú prúd vzduchu a dynamicky kmitajú, aby sa dodávaný vzduch rozdelil po kabíne.

Thomas Schäfer, predseda predstavenstva Volkswagenu: "Novým modelom ID.7 dopĺňame naše portfólio elektrických modelov vo vyššom segmente. Limuzína poskytuje špičkovú techniku a kvalitu. ID.7 je jedným z desiatich nových modelov, ktoré uvedieme na trh do roku 2026. Našim cieľom je mať v každom segmente vhodnú ponuku pre našich zákazníkov."

Elektrická limuzína sa bude predávať na troch hlavných svetových trhoch, a to v Číne, Európe a Severnej Amerike. Pre európsky trh sa ID.7 bude vyrábať v závode Emden značky Volkswagen a bude druhým modelom na báze MEB vyrábaným v tomto nemeckom závode.

1-VW-ID.7 2-VW-ID.7 3-VW-ID.7
Autor: J. Goldberger
Foto: Volkswagen
Pridať komentár
Bleskovky
el-nabij-siet
Mercedes-Benz plánuje vybudovať globálnu vysokovýkonnú nabíjaciu sieť v Severnej Amerike, ale aj v Európe, Číne a na ďalších kľúčových trhoch, spolu viac ako 10 000 vysokovýkonných rýchlonabíjacích miest. Prvé nabíjacie parky sa začnú stavať už tento rok v USA a Kanade, potom v ďalších kútoch sveta. Cieľom je vybudovať celú sieť do konca desaťročia. Spoločnosť chce dovtedy dodávať plne elektrické autá všade tam, kde to dovolia podmienky trhu. Zákazníci značky Mercedes si priamo vo vozidle môžu rezervovať nabíjací stojan. Rýchlonabíjacie uzly vybuduje nemecká spoločnosť v dôležitých mestách, metropolitných oblastiach a v blízkosti hlavných dopravných tepien.
waltteri-bottas
Jazdec tímu Alfa Romeo formuly 1 Valtteri Bottas bol v uplynulých dňoch hosťom Slovenska. Pozvala ho k nám spoločnosť Orlen Benzina, ktorá na Slovensku prevádzkuje sieť čerpacích staníc. Fínsky jazdec sedlal v tohtoročnej sezóne seriálu F1 monopost Alfa Romeo. Počas svojej desaťročnej úspešnej kariéry v kráľovskej disciplíne automobilového športu nazbieral na pretekoch Grand Prix F1 desať víťazstiev a spolu až 67 umiestnení na stupňoch víťazov. Orlen Benzina, ktorá Bottasa k nám pozvala, je súčasťou nadnárodnej spoločnosti Orlen, najväčšej energetickej spoločnosti v strednej a východnej Európe s takmer tromi tisíckami čerpacích staníc. Na Slovensku pôsobí od roku 2019. Bottas k návšteve Slovenska povedal: "V roku 2023 sa mám na čo tešiť a nemôžem dočkať až sezóna opäť začne. Som rád, že som navštívil krásne Slovensko s naším partnerom Orlen a stretol som sa s fanúšikmi, ktorí nás podporovali počas celej sezóny."
bmw-i4
V ankete Flotila roka 2022 organizovanej v Českej republike v kategórii čisto elektrických modelov sa víťazom stalo BMW i4. Za víťaza ho vybralo 150 fleetových manažérov českých firiem, ktorí sa v Hradci Králové zúčastnili testovacích jázd. Víťaz BMW i4 porazil dvanásť ďalších nominovaných čisto elektrických modelov. BMW i4 týmto víťazstvom nadväzuje na sériu predchádzajúcich úspechov, z ktorých najvýznamnejším na českom trhu bol zisk titulu Auto roka 2021/22 v Českej republike.