Volkswagen odhalil elektrickú limuzínu ID.7

Piatok, 06 január 2023

Volkswagen predstavil na práve prebiehajúcom veľtrhu spotrebnej elektroniky CES v Las Vegas (od 5. do 8. januára) maskovaný elektrický model ID.7. Svetová premiéra nemeckej novinky, ktorá nadväzuje na koncept ID.Aero, je naplánovaná na druhý štvrťrok tohto roku.

1-VW-ID.7
Elektrická limuzína ID.7 predstavená v Las Vegas má maskovanie špeciálnymi vrstvami laku pomocou elektroluminiscencie

Novinku ID.7 vystavuje na veľtrhu v Las Vegas americká odnož Volkswagenu. Elektrický model poskytuje náhľad na ďalší model rodiny ID. Nová elektrická limuzína má mať dojazd na jedno nabitie do 700 kilometrov. Je po ID.4 ďalším globálnym elektrickým modelom značky Volkswagen a bude sa predávať na troch kontinentoch.

Vystavovaný ID.7 má špeciálne maskovanie pomocou elektroluminiscencie. Funguje to tak, že na ploche karosérie je spolu 22 rôznych plôch s viacerými špeciálnymi vrstvami laku, ktoré sú individuálne napájané. Tým vzniká elektroluminiscenčný efekt a tak sa vytvárajú zaujímavé svetelné efekty.

Jedinečná technológia s viacvrstvovým lakovaním tak umožňuje rozsvietiť určité časti karosérie. Funguje interaktívne a symbolizuje ďalší krok digitalizácie budúceho špičkového modelu radu ID.

Nový ID.7 využíva modulárnu koncernovú stavebnicu elektromobility MEB, na ktorej stoja všetky elektrické modely VW, Škoda alebo Seat. Výhodou ID.7 sú krátke previsy karosérie s plochou podlahou bez stredového tunela, pričom rázvor ID.7 dlhý až 2,97 metra umožňuje vytvoriť zvlášť priestrannú kabínu. Poskytuje tak svojej posádke veľkorysý priestor na úrovni luxusnej limuzíny.

Od prvého exempláru ID.3v septembri 2020 dodal Volkswagen zákazníkom na celom svete 500 000 automobilov radu ID. Nový ID.7 je už šiestym modelom radu ID. Limuzínou ID.7 rozširuje Volkswagen svoj elektrický modelový rad o ďalší model radu ID, tentoraz do segmentu vyššej strednej triedy.

Novinka Volkswagenu ponúkne okrem iných vychytávok novú koncepciu klimatizácie s inteligentnými mriežkami. Keď ID.7 rozozná podľa elektronického kľúča približujúceho sa vodiča, počas horúcich letných dní spustí klimatizáciu, za chladných dní kúrenie, a to skôr ako vodič vstúpi do kabíny. Novo koncipované mriežky Smart Air Vents usmerňujú prúd vzduchu a dynamicky kmitajú, aby sa dodávaný vzduch rozdelil po kabíne.

Thomas Schäfer, predseda predstavenstva Volkswagenu: "Novým modelom ID.7 dopĺňame naše portfólio elektrických modelov vo vyššom segmente. Limuzína poskytuje špičkovú techniku a kvalitu. ID.7 je jedným z desiatich nových modelov, ktoré uvedieme na trh do roku 2026. Našim cieľom je mať v každom segmente vhodnú ponuku pre našich zákazníkov."

Elektrická limuzína sa bude predávať na troch hlavných svetových trhoch, a to v Číne, Európe a Severnej Amerike. Pre európsky trh sa ID.7 bude vyrábať v závode Emden značky Volkswagen a bude druhým modelom na báze MEB vyrábaným v tomto nemeckom závode.

1-VW-ID.7 2-VW-ID.7 3-VW-ID.7
Autor: J. Goldberger
Foto: Volkswagen
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5