Volvo EX30: Malé elektrické SUV, viac bezpečnosti

Štvrtok, 18 máj 2023

Volvo hovorí o doteraz svojom najmenšom SUV EX30 ako o veľkom z hľadiska bezpečnosti, a to vďaka 96 rokom prvenstva a inováciám v tejto oblasti. Latku bezpečnosti vraj nezníži ani v modeli EX30.

volvo-EX30
Volvo odkrýva prvou snímkou tvary budúceho malého SUV EX30

Nový model je navrhnutý tak, aby bol v meste bezpečný, keďže disponuje technológiami, ktoré sú špeciálne zamerané na ochranu ľudí v rušnom mestskom prostredí.

Nový malý crossover vychádza z dát získaných z reálnych dopravných nehôd. Využíva ich na ochranu vodiča a ostatných cestujúcich v prípade nehody. Robí sa to prostredníctvom najmodernejšej záchytnej technológie, ako aj špičkového konštrukčného dizajnu. Nové Volvo EX30 čerpá tiež zo zosilnenej bezpečnostnej klietky, strechy i stĺpikov A, B aj C.

Keďže ide o elektrické vozidlo, vo Volve sa zamerali na integritu akumulátora. Podvozok a bezpečnostná klietka sú skonštruované z rôznych foriem vysokopevnostnej ocele, ktorá účinne kompenzuje náraz pri prípadnej nehode.

Model EX30 je vybavený aj bočným airbagom na vnútornej strane sedadla vodiča, ktorého úlohou je zmiernenie zranenia hlavy a hrudníka v prípade bočného nárazu.

Nové Volvo EX30 ponúka aj pokročilý súbor nových prvkov aktívnej bezpečnosti, ktoré pomôžu chrániť posádku auta. V interiéri modelu EX30 je súčasťou štandardnej výbavy nový pokročilý systém sledovania pozornosti vodiča. Okrem detekcie rúk na volante je pred volantom špeciálny snímač, ktorý sleduje pohyby tváre a očí v rozmedzí približne 13-krát za sekundu. Zisťuje, či je vodič nesústredený, ospalý alebo inak nepozorný.

Nová funkcia automatického brzdenia na križovatke môže pomôcť vyhnúť sa nehodám na križovatkách. V prípade, že vám nečakane skríži cestu iné vozidlo, zasiahne funkcia automatického brzdenia a vozidlo zastaví, aby zabránila nárazu alebo ho aspoň zmiernilo.

Riaditeľka Bezpečnostného strediska Volva Åsa Haglundová: "V prípade modelu Volvo EX30 sme posunuli bezpečnosť v meste na novú úroveň. Vytvorili sme malé SUV, ktoré bude majiteľom tohto auta dokonalým spoločníkom na pohodlné a bezpečné cestovanie."

Nové elektrické SUV Volvo EX30 bude mať svetovú premiéru 7. júna a v rovnaký deň ho bude možné aj objednať na vybraných troch.

Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.