Volvo XC40 Recharge: Prvý elektromobil švédskej znaky

Pondelok, 20 január 2020

Spoločnosť Volvo predstavila ešte v polovici októbra minulého roka prvý čistý elektromobil XC40 Recharge. Je prvým z radu elektromobilov, ktoré Volvo chystá pre nasledujúce roky.

Volvo-XC40-Recharge
Volvo XC40 Recharge – prvý plne elektrický Švéd má viac ako 400 koní

Model XC40 Recharge vychádza z najpredávanejšieho malého SUV XC40 a je prvým čisto elektrickým modelom značky. Prináša najmodernejšiu čisto elektrickú pohonnú jednotku a pohonom všetkých kolies. Dojazd vozidla na jedno nabitie je viac ako 400 km (WLTP) a výkon 408 koní. Akumulátor sa na 80 % kapacity nabije systémom rýchleho nabíjania za 40 minút.

Volvo má smelý plán, podľa ktorého každý aktuálny model značky príde aj ako elektrická verzia Recharge – od malého SUV XC40, cez modely radu 60 až po vlajkovú loď spoločnosti, veľké SUV XC90. Volvo je tak jediným výrobcom automobilov, ktorý pre každý model zo svojho radu ponúka aj plug-in hybridnú verziu.

Aby spoločnosť Volvo Cars pokryla očakávaný nárast dopytu po elektrických modeloch Recharge, plánuje strojnásobiť výrobnú kapacitu pre elektromobily a od roku 2020 pripraví ponuku pomenovanú Designer'sChoice pre modely Recharge s cieľom radikálne skrátiť dodacie lehoty. Volvo chce dosiahnuť, aby predaj plug-in hybridných vozidiel tvoril v roku 2020 20 % z celkových tržieb.

V priebehu nasledujúcich piatich rokov uvedie Volvo každý rok na trh čistý elektromobil, pretože do roku 2025 sa bude usilovať o to, aby 50 % celosvetového predaja tvorili elektromobily a zvyšok hybridy. Označenie Recharge sa stane ústredným názvom všetkých nabíjateľných modelov Volvo s čisto elektrickým a plug-in hybridným pohonom.

(jGold)
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.