Volvo XC40: Špičkové malé škandinávske SUV

Piatok, 19 január 2018

Najmenší člen rodiny SUV švédskej automobilky Volvo, kompaktné XC40, uviedlo u nás slovenské zastúpenie importéra pred dvomi mesiacmi. Oproti väčším súrodencom XC90 a XC60 sa v mnohom odlišuje svojim vzhľadom i architektúrou karosérie.

1 Volvo XC40

Do stále sa rozširujúcej a stále populárnejšej ponuky malých SUV a mestských crossoverov vstupuje teraz aj švédsky výrobca. Sú obľúbenou alternatívou pre svoje dynamické vlastnosti a najviac sa uplatňujú predovšetkým v mestskom prostredí. Nový model technologicky nadväzuje na svojich väčších súrodencov z radu 90 a 60, no prináša inovácie, ktoré doteraz Volvo vo svojich modeloch neponúkalo.

Novinka je dlhá 4425 mm, na šírku meria 1863 mm a vysoká je 1652 mm. Rázvor náprav 2702 mm naznačuje, že aj vnútorný priestor "malého" Švéda, navyše aj veľmi praktického, ponúkne dostatok miesta pre pohodlné cestovanie. Určite zaujme aj jazdnými vlastnosťami a bude dôstojne konkurovať modelom ako BMW X1 alebo Audi Q3, či Mercedesu GLA. Ako teda vidieť, menšie švédske SUV mieri vysoko, k čomu má aj všetky predpoklady.

Volvo XC40 sa viac približuje k segmentu SUV ako k mestským crossoverom. Typickým prvkom je celkový výška. Ale tiež svetlá výška nového švédskeho modelu, ktorá má hodnotu 21,1 centimetrov, tak typická pre segment SUV. Najmä v tomto smere vyhráva nad svojimi priamymi konkurentmi.

Nové XC40 prináša nové technológie, ktoré potešia majiteľov, prinesú väčší komfort, lepšie jazdné vlastnosti i väčšiu bezpečnosť. Vodič sa bude môcť spoľahnúť na oceňované technológie bezpečnosti, konektivity a tešiť sa aj na informačno-zábavné systémy, ktoré sú známe z väčších nových vozidiel Volvo XC90 i XC60.

Pri uvedení ponúklo Volvo v novinke XC40 verzie z vrcholného portfólia nového modelu. Benzínovú verzia má pod kapotou so štvorvalcom T5 s výkonom 182 kW/248 k a krútiacim momentom 350 Nm. Naftu zastupuje biturbodiesel D4 s výkonom 140 kW/190 k a 400 Nm. Oba tieto modely spolupracujú s osemstupňovými automatickými prevodovkami Aisin. Pohon môže byť len na predné kolesá alebo na všetky štyri. Ponuku rozšíria ďalšie motory pre základné modely, pribudne tiež novovyvinutý benzínový trojvalec s objemom 1,5 litra a výkonom 132 kW/180 k. Volvo ráta aj s hybridným a čisto elektrickým pohonom.

K bezpečnostným a asistenčným technológiám, ktoré ponúka XC40, patrí poloautonómny systém riadenia Pilot Assist, najnovšia generácia systému automatického brzdenia v meste City Safety, ochrana pred opustením jazdného pruhu, systém zmierňovania nárazov, systém upozornenia na križujúce vozidlá s funkciou automatického brzdenia a kameru so záberom 360°, ktorá pomáha pri parkovaní.

1 Volvo XC40 2 Volvo XC40 3 Volvo XC40
Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.