Volvo XC40: Špičkové malé škandinávske SUV

Piatok, 19 január 2018

Najmenší člen rodiny SUV švédskej automobilky Volvo, kompaktné XC40, uviedlo u nás slovenské zastúpenie importéra pred dvomi mesiacmi. Oproti väčším súrodencom XC90 a XC60 sa v mnohom odlišuje svojim vzhľadom i architektúrou karosérie.

1 Volvo XC40

Do stále sa rozširujúcej a stále populárnejšej ponuky malých SUV a mestských crossoverov vstupuje teraz aj švédsky výrobca. Sú obľúbenou alternatívou pre svoje dynamické vlastnosti a najviac sa uplatňujú predovšetkým v mestskom prostredí. Nový model technologicky nadväzuje na svojich väčších súrodencov z radu 90 a 60, no prináša inovácie, ktoré doteraz Volvo vo svojich modeloch neponúkalo.

Novinka je dlhá 4425 mm, na šírku meria 1863 mm a vysoká je 1652 mm. Rázvor náprav 2702 mm naznačuje, že aj vnútorný priestor "malého" Švéda, navyše aj veľmi praktického, ponúkne dostatok miesta pre pohodlné cestovanie. Určite zaujme aj jazdnými vlastnosťami a bude dôstojne konkurovať modelom ako BMW X1 alebo Audi Q3, či Mercedesu GLA. Ako teda vidieť, menšie švédske SUV mieri vysoko, k čomu má aj všetky predpoklady.

Volvo XC40 sa viac približuje k segmentu SUV ako k mestským crossoverom. Typickým prvkom je celkový výška. Ale tiež svetlá výška nového švédskeho modelu, ktorá má hodnotu 21,1 centimetrov, tak typická pre segment SUV. Najmä v tomto smere vyhráva nad svojimi priamymi konkurentmi.

Nové XC40 prináša nové technológie, ktoré potešia majiteľov, prinesú väčší komfort, lepšie jazdné vlastnosti i väčšiu bezpečnosť. Vodič sa bude môcť spoľahnúť na oceňované technológie bezpečnosti, konektivity a tešiť sa aj na informačno-zábavné systémy, ktoré sú známe z väčších nových vozidiel Volvo XC90 i XC60.

Pri uvedení ponúklo Volvo v novinke XC40 verzie z vrcholného portfólia nového modelu. Benzínovú verzia má pod kapotou so štvorvalcom T5 s výkonom 182 kW/248 k a krútiacim momentom 350 Nm. Naftu zastupuje biturbodiesel D4 s výkonom 140 kW/190 k a 400 Nm. Oba tieto modely spolupracujú s osemstupňovými automatickými prevodovkami Aisin. Pohon môže byť len na predné kolesá alebo na všetky štyri. Ponuku rozšíria ďalšie motory pre základné modely, pribudne tiež novovyvinutý benzínový trojvalec s objemom 1,5 litra a výkonom 132 kW/180 k. Volvo ráta aj s hybridným a čisto elektrickým pohonom.

K bezpečnostným a asistenčným technológiám, ktoré ponúka XC40, patrí poloautonómny systém riadenia Pilot Assist, najnovšia generácia systému automatického brzdenia v meste City Safety, ochrana pred opustením jazdného pruhu, systém zmierňovania nárazov, systém upozornenia na križujúce vozidlá s funkciou automatického brzdenia a kameru so záberom 360°, ktorá pomáha pri parkovaní.

1 Volvo XC40 2 Volvo XC40 3 Volvo XC40
Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
1-EcoTank
Ak ste doteraz napĺňali nádržku ostrekovača svojho auta z plastových fľaší či bandasiek, odteraz sa to môže zmeniť. Zmenu prináša slovenský ekologický vynález EcoTank. Stáva sa v Európe čoraz viac dostupným riešením tankovania kvapaliny do ostrekovačov. Vďaka jeho používaniu na sieťach čerpacích staníc v Európe sa odľahčilo životné prostredie o viac ako 80 ton plastového odpadu. Praktickú a zároveň ekologickú službu môžu využívať vodiči na viac ako 400 inštalovaných stojanoch až v desiatich krajinách Európy a v priebehu najbližších mesiacov pribudnú tri ďalšie trhy. Víziou spoločnosti EcoTank pre tento rok je počet nainštalovaných zariadení viac ako zdvojnásobiť.
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.